Wieża Bismarcka w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wieża Bismarcka w Szczecinie

Szczecin: Wieża Bismarcka z przeszklonym tarasem? Nie wszystkim pomysł się podoba

2021-05-21 11:26

Zabytkowa Wieża Bismarcka na szczecińskim Gocławiu od dziesięcioleci popadała w ruinę. Obecnie ma ona nowego gospodarza, który zamierza ożywić to miejsce i stworzyć z niego prawdziwą atrakcję turystyczną. W związku z planowaną rewitalizacją zabytku, pojawiła się koncepcja na jego "ulepszenie" w postaci przeszklenia na tarasie, znajdującym się na szczycie wieży. Części internautów pomysł się spodobał, wielu podeszło do niego raczej sceptycznie. Głos zabrał również Miejski Konserwator Zabytków.

Przeszklenie tarasu widokowego ma być rozwiązaniem sezonowym, które umożliwi korzystanie także przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

"Z uwagi, że górny taras wieży jest dostępny tylko przy dobrych warunkach atmosferycznych, jest propozycja by na czas jesienno-zimowy stworzyć przeszklenie a na lato w pełni odsłonięte"

- czytamy na facebookowym profilu Ratujemy Wieża Bismarck Gocław-Szczecin.

Czytaj też: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pod wpisem z wizualizacjami przeszklenia pojawiły się liczne komentarze internautów. Część z nich podeszła do pomysłu bardzo entuzjastycznie, były też głosy krytykujące to rozwiązanie.

  • "Sam pomysł fajny, ale ten projekt mnie nie przekonuje. Brakuje pewnej lekkosci, konstrukcja sprawia wrażenie zbyt masywnej, zaburza faktyczny kształt wieży."
  • "Bardzo fajny pomysł, oby się udało. Jedynie kolor profili między szybami, nie czarny a w kolorze ścian i petarda."
  • "Dość słabe to przeszklenie. Po pierwsze: jak ma być to składane? Konstrukcja wydaje się aż nadto delikatna. Po drugie: podziały pionowe i poziome zupełnie zasłaniają łuskową kratę w oknach, która jest bardzo charakterystyczna dla wystroju architektonicznego wieży."
  • "Pomysł ciekawy jak i wizualizacja, jednak po raz kolejny przedstawiane jest akwarium doklejone do zabytkowej bryły obiektu. Nikt pierwotnie nie planował zadaszenia, co za tym idzie nie przeszkadzało oglądanie widoków z wieży."
  • "Mam mieszane uczucia wydaje mi się, że ten nowoczesny element zepsuje efekt wizualny tej pięknej budowli..pamiętam żeliwne balustrady..a właściwie jej resztki i to odtworzyłoby klimat wieży."

- czytamy w komentarzach pod wpisem.

Do koncepcji odniósł się również Miejski Konserwator Zabytków. Z jego wypowiedzi wynika jednak, że nie należy on do zwolenników "ulepszania" zabytkowej budowli.

"Nikt ze mną nie konsultował tego pomysłu przed jego publikacją. Moim zdaniem funkcja tego zadaszenia absolutnie nie uzasadnia zaproponowanej formy. Kompozycja architektoniczna wieży musi pozostać nienaruszona!"

- pisze Michał Dębowski.

Wieża Bismarcka w Szczecinie - historia

Wieża Bismarcka, nazywana również Wieżą Gocławską, jest jedną z 250 wież wybudowanych na cześć Otto von Bismarcka. Od lat stoi niestety opuszczona, popada w coraz większą ruinę i jest niedostępna do zwiedzania. Można tylko zobaczyć ją z zewnątrz podczas spaceru po porośniętym drzewami Zielonym Wzgórzu na Gocławiu. Wieża Gocławska jest drugim - obok ruin Wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim obiektem, który mógłby stać punktem widokowym, z którego można byłoby podziwiać panoramę Szczecina, a przy okazji prawdziwą perełką na turystycznej mapie miasta.

W tym roku mija 100 lat od jej otwarcia, jednak historia jej budowy sięga końca XIX wieku, a dokładniej roku 1899, kiedy zaplanowano jej budowę. Kamień węgielny wmurowano dopiero 14 lat później, a do otwarcia trzeba było czekać do roku 1921. Zbudowana na planie koła masywna konstrukcja z betonu licowanego z zewnątrz wapieniem muszlowym, ma formę dwuczłonowego cylindra przykrytego kopułą, na górze znajduje się galeria widokowa. Dwie kolumny przed wejściem podtrzymują trójkątny portal. w okrągłym holu znajdującym się wewnątrz, przed wojną stało popiersie Otto von Bismarcka. Do czasów dzisiejszych zachowały się płaskorzeźby z herbem Bismarcka, wojownikami i lwami, nie zachowały się jednak orły cesarskie umieszczone na filarach. Ich nieliczne szczątki możemy znaleźć porozrzucane dookoła wieży.

Wnętrze wieży było dostępne do lat 80. XX wieku. Gdy na jej szczycie zamontowano maszt nadawczy, wejście zostało na stałe zamknięte. W 2001 roku budowla trafiła w ręce prywatnego inwestora, który miał przeznaczyć ją na cele rekreacyjne, gastronomiczne lub turystyczne. Pomimo, iż od tego momentu minęło 15 lat, inwestycja nigdy się nie rozpoczęła. W 2011 roku właściciele próbowali ją sprzedać na popularnym portalu aukcyjnym za 690 tysięcy euro. Chętnych nie było. Dwa lata później cena została mocno obniżona, jednak nikt nie chciał jej kupić nawet za 180 tysięcy euro.

W 2020 roku wieża zyskała nowego gospodarza, który planuje stworzenie w niej m.in. sali bankietowej, tarasu widokowego, a nawet apartamentów. Zagospodarowany ma również zostać teren wokół wieży.

Czytaj też: Ruiny w środku lasu. Kiedyś była tu piękna wieża widokowa [GALERIA]

QUIZ: Co wiesz o współczesnym Szczecinie?

Pytanie 1 z 15
Pierwszym prezydentem polskiego Szczecina był:

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania