Ruiny w środku lasu. Kiedyś była tu piękna wieża widokowa [GALERIA]

2016-03-12 22:26

Podczas spaceru po Lesie Arkońskim możemy natknąć się na pozostałości budowli, która była jedną z atrakcji przedwojennego Stettina, a obecnie jest to tylko średnio atrakcyjna ruina. Ponad dwie dekady temu nakręcono tutaj jedną ze scen "kultowego" filmu "Młode Wilki". Zapraszamy na spacer po dawnej wieży Quistorpa!

Znajdująca się na szczycie Wzgórza Arkony wieża została zaprojektowana przez jednego z berlińskich architektów, Franza Schwechtena. Wybudowana została w latach 1900-1904 na polecenie Martina Quistorpa w hołdzie dla jego ojca, Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, któremu zawdzięczamy wiele miejskich inwestycji, które przetrwały do dnia dzisiejszego, m.in. obecny Park Kasprowicza.

Byłaby to piękna duma Szczecina...Opublikowany przez Wieża Quistorpa na 17 marca 2012

Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 14 maja 1904 roku. 7 kwietnia 1914 roku w górną część wieży uderzył piorun i uległa ona częściowemu uszkodzeniu. Po remoncie i zainstalowaniu odpowiedniej instalacji chroniącej przed piorunami, została ponownie otwarta dla gości. W czasie wojny, w 1942 roku na jej szczycie zainstalowana została stacja radarowa oraz punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej.

Wieża została zburzona wskutek działań wojennych, trudno jednak określić dokładną datę oraz okoliczności jej zburzenia. Według jednej wersji została ona zniszczona w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych. Istnieje też wersja, że w 1945 roku wysadzili ją Niemcy podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii.

Na dolnym poziomie Wieży Quistorpa znajdowała się urokliwa restauracja która cieszyła się uznaniem wielu szczecinian.fot.sedina.pl

Opublikowany przez Szczecin Na Starych Fotografiach na 8 grudzień 2013

.

Obecnie na wzgórzu można zobaczyć jedynie zachowany parter wieży, fragment pierwszego piętra oraz wiele fragmentów murów, rozrzuconych w lesie wokół ruin. Pomimo różnych, często śmiałych wizji, do tej pory nie podjęto decyzji o jej odbudowie. Teren wokół wieży został uporządkowany, umieszczono tu także informacje o grożącym niebezpieczeństwie.

Wieża Quistorpa „zagrała” również w filmie. W tym miejscu, w pierwszej połowie lat 90. XX wieku była bowiem kręcona jedna ze scen pierwszej części bardzo "szczecińskiego" filmu "Młode Wilki".

Przeczytaj również: Nie wiesz, gdzie wybrać się w weekend? Ta zabawa pomoże Ci w podjęciu decyzji! [TEST OSOBOWOŚCI]

Nasi Partnerzy polecają