Spacer po ruinach dawnej fabryki Wiskord. Kiedyś produkowano tutaj kasety magnetofonowe [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

2016-03-01 9:09 Grzegorz Kluczyński

Najwyższy komin w regionie i ruiny zabudowań fabrycznych. Tylko tyle pozostało po dawnym zakładzie przemysłowym, który słynął m.in. z produkcji sztucznego jedwabiu i kaset magnetofonowych. Zapraszamy Was na wycieczkę do miejsca, w którym kiedyś tętniło, życie, a obecnie kojarzy się z apokalipsą. Tylko dla widzów o mocnych nerwach!

Budowę fabryki w Żydowcach rozpoczął na początku XX wieku hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, który rozpoczął w niej produkcję sztucznego jedwabiu. W czasie II wojny światowej fabryka dość mocno ucierpiała, ponownie uruchomiono ją w roku 1948 i wznowiono produkcję sztucznego jedwabiu oraz włókno wykorzystywane przy produkcji opon samochodowych.

W roku 1976 w fabryce rozpoczęto produkcję kaset magnetofonowych - jednego z najbardziej znanych produktów Wiskordu. W 1994 roku przedsiębiorstwo państwowe Chemitex Wiskord zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Kasety magnetofonowe produkowane przez Wiskord Szczecin
Autor: Grzegorz Kluczyński Kasety magnetofonowe produkowane przez Wiskord Szczecin

W 2000 roku fabryka ogłosiła upadłość. Produkcja została wstrzymana, pracownicy zwolnieni, a zabudowania fabryczne z biegiem lat stały się ulubionym miejscem złodziei i wandali. Obecnie większość budynków jest w takim stanie, że nie nadają się do remontu.

Jednym z obiektów na terenie Wiskordu, które przez ostatnie lata ucierpiały najmniej, jest mierzący 250 metrów komin. Wybudowano go w 1979 roku i jest to najwyższa konstrukcja w Szczecinie i jedna z najwyższych budowli tego typu w Polsce. Obecnie jest on wykorzystywany do celów radiokomunikacyjnych. Znajdują się tutaj m.in. nadajniki radiowe. Komin jest także łakomym kąskiem dla miłośników sportów ekstremalnych.

>>> Zobacz galerię: Pozostałości dawnej fabryki Wiskord Szczecin

Przeczytaj również: Szczecinianie robią zrzutkę na rzeźbę Sediny. Kolejna szansa na odbudowę symbolu miasta

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE