W miejscu, w którym obecnie znajdują się piękne tarasy, nad którymi wznoszą się monumentalne gmachy Urzędu Wojewódzkiego i Muzeum Narodowego, do 1873 roku znajdowały się fortyfikacje. Po ich wyburzeniu, w latach 1902-1907 zbudowano tarasy. Na szczycie nasypu zbudowano wysadzaną drzewami aleję spacerową i drogi zjazdowe. Mniej więcej w tym samym czasie powstał jeden z budynków, w którym obecnie mieści się Akademia Morska. Nieco później zbudowano gmach obecnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wciąż było tutaj bardzo pusto...
Ostatnim gmachem zbudowanym na ówczesnych Tarasach Hakena było Muzeum Miejskie. Koncepcje budynku były różne, poniżej jedna z nich. Ostatecznie zbudowano gmach według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny. Ciekawostką jest, że jest to tylko część planowanego budynku. Zrealizowane zostało skrzydło od strony od strony Odry i elewacje boczne. Budowę przerwano w 1913 roku, a planowanego skrzydła od strony miasta nigdy nie wzniesiono.
Ostateczny kształt, Tarasy Hakena czyli obecne Wały Chrobrego, uzyskały w drugiej dekadzie XX wieku. Miejsce to niewiele różniło się od tego, które znamy obecnie. Na pewno było tam mniej samochodów, ale podobnie jak dziś, było to jedno z ulubionych miejsc spacerów ówczesnych szczecinian.
Budynki przetrwały II wojnę światową, dzięki czemu do dnia dzisiejszego cieszą oczy szczecinian i turystów. Wały Chrobrego są także jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Szczecinie, symbolem miasta i celem wielu wycieczek. Jest to także miejsce, w którym odbywają się największe i najważniejsze imprezy w mieście: doroczne Dni Morza, finały regat The Tall Ships Races czy koncerty z udziałem gwiazd muzyki pop. W 2013 roku, podczas gali Eska Music Awards wystąpiła tutaj m.in. Nelly Furtado.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ