Sto lat temu Wały Chrobrego wyglądały zupełnie inaczej. Zobaczcie jak zmieniały się przez lata! [ZDJĘCIA]

2020-04-14 10:18 Grzegorz Kluczyński
Wały Chrobrego od strony Odry
Autor: Grzegorz Kluczyński Wały Chrobrego od strony Odry

Trudno wyobrazić sobie współczesny Szczecin bez Wałów Chrobrego i gmachów Muzeum Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego czy Akademii Morskiej. Wydaje się, że istniały tu od zawsze. Tak naprawdę Wały Chrobrego w takim kształcie powstały dopiero w XX wieku. Niewiele ponad 100 lat temu to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Zobaczcie jak zmieniało się przez lata!

W miejscu, w którym obecnie znajdują się piękne tarasy, nad którymi wznoszą się monumentalne gmachy Urzędu Wojewódzkiego i Muzeum Narodowego, do 1873 roku znajdowały się fortyfikacje. Po ich wyburzeniu, w latach 1902-1907 zbudowano tarasy. Na szczycie nasypu zbudowano wysadzaną drzewami aleję spacerową i drogi zjazdowe. Mniej więcej w tym samym czasie powstał jeden z budynków, w którym obecnie mieści się Akademia Morska. Nieco później zbudowano gmach obecnego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wciąż było tutaj bardzo pusto...

Ostatnim gmachem zbudowanym na ówczesnych Tarasach Hakena było Muzeum Miejskie. Koncepcje budynku były różne, poniżej jedna z nich. Ostatecznie zbudowano gmach według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny. Ciekawostką jest, że jest to tylko część planowanego budynku. Zrealizowane zostało skrzydło od strony od strony Odry i elewacje boczne. Budowę przerwano w 1913 roku, a planowanego skrzydła od strony miasta nigdy nie wzniesiono.

Ostateczny kształt, Tarasy Hakena czyli obecne Wały Chrobrego, uzyskały w drugiej dekadzie XX wieku. Miejsce to niewiele różniło się od tego, które znamy obecnie. Na pewno było tam mniej samochodów, ale podobnie jak dziś, było to jedno z ulubionych miejsc spacerów ówczesnych szczecinian.

Budynki przetrwały II wojnę światową, dzięki czemu do dnia dzisiejszego cieszą oczy szczecinian i turystów. Wały Chrobrego są także jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Szczecinie, symbolem miasta i celem wielu wycieczek. Jest to także miejsce, w którym odbywają się największe i najważniejsze imprezy w mieście: doroczne Dni Morza, finały regat The Tall Ships Races czy koncerty z udziałem gwiazd muzyki pop. W 2013 roku, podczas gali Eska Music Awards wystąpiła tutaj m.in. Nelly Furtado.

Wały Chrobrego od strony Odry
Autor: Grzegorz Kluczyński Wały Chrobrego od strony Odry
Super Raport 10 IV (goście: Łukasz Schreiber, Beata Tadla)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE