
Ważący ponad 17 ton głaz został przywieziony do Szczecina pod koniec marca i ustawiony w pobliżu Pomnika Czynu Polaków. Będzie on upamiętniał wybitnego szczecinianina, którego lista zasług dla miasta jest bardzo długa.
Johannes Quistorp, który żył w latach 1822-1899, był jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych mieszkańców ówczesnego Stettina. Największą sławę przyniosła mu jednak działalność filantropijna. Johannes Quistorp ufundował szpital i zakład dla sierot Bethanien Zbudował również dzielnicę willową Westend, znaną dziś jako Łękno. Na terenach należących do rodziny Quistorpów, syn Johannesa, Martin stworzył wielki park, który przekazał mieszkańcom. To obecny Park Kasprowicza.
Już wtedy władze miesta zamierzały upamiętnić rodzinę Quistorpów pamiątkowym głazem ustawionym w parku ich imienia (Quistorp Park). Jednak historyczne zawirowania sprawiły, że nie doszło do realizacji tych planów. Dopiero po wielu latach, z inicjatywą upamiętnienia rodziny Quistorpów i ustawienia pamiątkowego głazu wyszło stowarzyszenie Nasze Wycieczki, które od lat zabiegało o „przywrócenie pamięci o słynnej rodzinie przedwojennych szczecińskich filantropów”.
- Długo szukaliśmy odpowiednio dużego głazu – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Rafał Witkowski ze stowarzyszenia. - Ostatecznie znaleźliśmy go w Zakładzie Kruszyw Niesporowice koło Barlinka.
Głaz został przywieziony do Szczecina pod koniec marca. Został ustawiony nieopodal Pomnika Czynu Polaków, tuż przy remontowanej obecnie alei Fałata. Zostanie na nim wykute nazwisko Quistorp, a obok stanie tablica informacyjna, na której znajdzie się historia rodziny Quistorpów i jej zasług dla miasta.
Głaz Quistorpów w pełnej okazałości będzie można podziwiać w czerwcu, gdy zakończy się remont głównej alei spacerowej, prowadzącej od Jasnych Błoni w kierunku Teatru Letniego, Ogrodu Różanego i Lasu Arkońskiego.