Historia kryje się pod tynkiem. Przewodniczka miejska opowiada o tym w swojej książce

i

Autor: Grzegorz Kluczyński, mat. prasowe Historia kryje się pod tynkiem. Przewodniczka miejska opowiada o tym w swojej książce

Premiera książki

Historia kryje się pod tynkiem. Przewodniczka miejska opowiada o tym w swojej książce

2025-01-16 13:24

Są żywym świadectwem historii, jednak z biegiem lat znikają pod warstwą farby lub tynku. Mowa o historycznych szyldach i napisach, które pomimo upływającego czasu wciąż są widoczne w przestrzeni Szczecina. O tych, które jeszcze istnieją i o tych, które już bezpowrotnie zniknęły opowiada w swojej książce przewodniczka miejska Polina Wierzchowiec. Premiera już w najbliższy piątek.

Polina Wierzchowiec pracowała nad tą publikacją kilka lat, zbierając informacje o historycznych napisach na murach i umieszczając je na specjalnej mapie. Są to m.in. szyldy przedwojennych sklepów, lokali gastronomicznych, zakładów usługowych, które w całości lub we fragmencie przetrwały całe dziesięciolecia i można je podziwiać w wielu punktach Szczecina, m.in. w Śródmieściu, na Pogodnie czy Niebuszewie. Niektóre zostały odrestaurowane i wyeksponowane jako atrakcja turystyczna i ciekawostka historyczna. Inne bezpowrotnie zniknęły podczas remontów elewacji.

- Pojawiają się jak duchy i znikają - pisze Polina Wierzchowiec we wstępie do książki "Spod tynku. Przeszłość miasta utrwalona w napisach". - Zbyt często biegniemy w pośpiechu nie zauważając ich. Czasami wystarczy moment, chwila, odpowiednie oświetlenie, aby dostrzec napis lub jego fragment. Może warto czasem się zatrzymać?

Warto, bo może się okazać, że za miesiąc lub dwa, po historycznych napisach nie pozostanie już żaden ślad. Nie wszyscy właściciele nieruchomości są zainteresowani ich zachowaniem, nie każdy napis nadaje się również do odnowienia jak np. ten, przy ul. Kaszubskiej, który przypomina o istniejącym tu blisko 100 lat temu sklepie kolonialnym należącym do Otto Marquardta.

- Chciałabym, aby wiedza zebrana w tej publikacji posłużyła mieszkańcom Szczecina do odkrywania miasta na nowo, a osobom decyzyjnym umożliwiła wypracowanie strategii ochrony i zachowania części napisów - podkreśla Polina Wierzchowiec.

Spotkanie autorskie, podczas którego będzie można nie tylko nabyć książkę, ale też porozmawiać z autorką i dowiedzieć się więcej na temat historycznych napisów, odbędzie się w piątek, 17 stycznia, o godz. 18:00 w siedzibie Rady Osiedla Pogodno przy ul. Krasickiego 6. Będzie to również wyjątkowa okazja, by zobaczyć niedawno odnowione wnętrza zabytkowej willi. Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?
Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Willa Lentza w Szczecinie