Od Konzerthausu do Filharmonii
Projektantem Domu Koncertowego (Konzerthaus) był berliński architekt Franz Schwechten. Gmach przy ówczesnej Augustastraße 48 został oddany do użytku 18 października 1884 roku, niespełna półtora roku od wmurowania kamienia węgielnego. W budynku mieściły się dwie sale koncertowe, przestrzeń wystawowa, a także ekskluzywna restauracja i kawiarnia wiedeńska. Była to pierwsza sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia w ówczesnym Stettinie.
Podczas II wojny światowej budynek został znacznie uszkodzony, jednak nadawał się do odbudowy. Ocalały mury oraz bogato zdobiona fasada. Niestety ostatecznie, w 1962 roku władze Szczecina zdecydowały o jego rozbiórce. Później przez wiele lat teren służył jako parking.
Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku przywrócono temu miejscu dawną funkcję. W 2014 w miejscu dawnego Konzerthausu powstał nowy budynek, który stał się nową siedzibą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Nowoczesny gmach jest laureatem wielu nagród architektonicznych, w tym określanej mianem "architektonicznego Oscara" nagrody Miesa van der Rohe.
140-lecie szczecińskiego Konzerthausu
Z okazji 140-lecia Konzerthausu, w Filharmonii odbywa się szereg wydarzeń. Podczas specjalnego oprowadzania po budynku Filharmonii i jej okolicy, przewodniczka miejska Joanna Olszowska opowiada o historii tego miejsca. Odbywają się również koncerty symfoniczne, które są rekonstrukcją pierwszego koncertu w przedwojennym Domu Koncertowym.
W holu budynku można również obejrzeć widowiskowe pokazy mappingu 3D. Prezentacja #1884 przedstawia 140-letnią historię miejsca, w którym kiedyś stał Konzerthaus, a od 10 lat swoją siedzibę ma Filharmonia im. M. Karłowicza. Pokazy odbywają się od 23 do 27 października o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.