Architektoniczna ikona Szczecina
Filharmonia im. M. Karłowicza, która wcześniej znajdowała się w budynku szczecińskiego magistratu, przeniosła się do nowej siedziby prawie 10 lat temu. Po kilku latach budowy, 29 sierpnia 2014 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku u zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej, w miejscu przedwojennego Konzerthausu. Zaprojektowany przez architektów z Barcelony Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga budynek ma nawiązywać do organów, czyli instrumentu wykorzystywanego m.in. przez Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla czy Stanisława Moniuszkę oraz hanzeatyckiej zabudowy miasta. Śnieżnobiała aluminiowo-szklana elewacja po zmierzchu może zmieniać kolory, a nawet wyświetlać animacje, dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi iluminacji.
Na scenach Filharmonii występują zarówno największe osobistości muzyki poważnej, ale także gwiazdy pop. Odbywają się tutaj nie tylko koncerty. To również miejsce wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. We wnętrzach budynku swoje teledyski nagrywało także wielu polskich artystów. "Lodowy pałac" wystąpił również w reklamach.
Mimo, iż charakterystyczny budynek od momentu powstania budzi wiele emocji - zarówno pozytywnych i negatywnych, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Szczecinie. "Lodowy pałac" - bo tak jest często nazywany - otrzymał wiele nagród architektonicznych, w tym najbardziej prestiżową im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury w 2015 roku.
Filharmonia ponownie wyróżniona
Filharmonia może poszczycić się kolejnym ważnym wyróżnieniem. Jako jedyny budynek z Polski, Filharmonia trafiła na listę 200 wybitnych dzieł architektury opracowaną przez hiszpańską Fundacja Architektury Współczesnej, które powstały na przestrzeni ostatniego półwiecza, wśród których znalazły się takie architektoniczne ikony jak pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie, Filharmonia w Hamburgu, Centrum Pompidou w Paryżu. Pełną listę wyróżnionych budynków z całej Europy można znaleźć na stronie internetowej c.guide.