To jezioro zachwyca niezwykłym kolorem wody. Ten przyrodniczy skarb właśnie skończył 100 lat

2025-07-19 5:45

To wyjątkowe miejsce właśnie skończyło 100 lat. Jezioro Szmaragdowe w sercu Puszczy Bukowej zachwyca nie tylko malowniczym położeniem, ale przede wszystkim charakterystycznym odcieniem wody, które jest jego głównym walorem. Dlaczego woda jest zielono-turkusowa i jaka historia kryje się za Jeziorem Szmaragdowym, które jest prawdziwym przyrodniczym skarbem Szczecina i Pomorza Zachodniego? Wyjaśniamy!

Szczecin SE Google News

Spis treści

  1. Na pograniczu miasta i puszczy – przyroda w zasięgu spaceru
  2. Z kopalni kredy do leśnej perły – jak powstało
  3. Legenda o Skarbku – duch i zagadki dna
  4. Mostek z czasów kopalni – pamiątka przemysłowej przeszłości
  5. Jezioro Szmaragdowe ma "młodszego brata"

Na pograniczu miasta i puszczy – przyroda w zasięgu spaceru

Jezioro Szmaragdowe położone jest w prawobrzeżnej części miasta, na wzgórzu otoczonym Puszczą Bukową. Chociaż jest oddalone o kilka kilometrów od centrum Szczecina, dojazd jest dość prosty. Samochodem dojedziemy tu w niecałe pół godziny, komunikacja miejska kursuje również dość często. Mieszkańcy Prawobrzeża, m.in. Zdrojów, Podjuch, osiedli Bukowego i Słonecznego mogą dotrzeć tutaj nawet na piechotę. Jezioro otoczone jest polodowcowymi wzniesieniami, potokami, źródliskami i glinianymi pagórkami, porośniętych lasem. W jego sąsiedztwie znajdują się popularne szlaki spacerowe i trasy turystyczne, a także punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Z kopalni kredy do leśnej perły – jak powstało

Intensywnie zielono‑turkusowy odcień wody jeziora to jego główny walor, który zachwyca mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin. To efekt wysokiej zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu. Przed powstaniem jeziora, od drugiej połowy XIX wieku funkcjonowała w tym miejscu odkrywkowa kopalnia kredy i margla przez lokalną fabrykę cementu "Stern".

Źródła historyczne podają, że 16 lipca 1925 roku robotnicy natrafili na warstwę wód gruntowych, które zalały wyrobisko, tworząc jezioro o głębokości około 18 metrów.

Legenda o Skarbku – duch i zagadki dna

Wokół Jeziora Szmaragdowego krążą również różne legendy. Miejscowe opowieści mówią o duszku Skarbku, który strzegł skarbu w podziemiach kopalni. Rzekomo zalał wyrobisko, by nikt nie dostał się do bogactw.

Na dnie jeziora podobno wciąż znajdują się pozostałości górniczych maszyn i urządzeń po dawnej kopalni, m.in. wagoniki do wywożenia urobku. Dziś niektórzy twierdzą, że przy dobrej pogodzie można je dostrzec z brzegu.

Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Mostek z czasów kopalni – pamiątka przemysłowej przeszłości

W południowo-wschodniej części Jeziora Szmaragdowego, tuż przy brzegu, znajduje się zabytkowy mostek zbudowany z betonu, który niegdyś pełnił funkcję techniczną w kopalni kredy. Został wybudowany pod koniec XIX wieku i stanowił fragment trasy, po której poruszały się wagoniki kolejki wąskotorowej transportującej urobek z wyrobiska.

Dziś mostek służy już jedynie spacerowiczom i miłośnikom fotografii jako malowniczy punkt widokowy. Na jego przęśle nadal widoczny jest oryginalny napis z datą jego powstania. To jeden z niewielu tak dobrze zachowanych śladów po górniczej historii tego miejsca – niepozorny, ale niezwykle wymowny symbol przemiany kopalni w leśne jezioro.

Jezioro Szmaragdowe ma "młodszego brata"

Warto wspomnieć, że Jezioro Szmaragdowe ma w województwie zachodniopomorskim swojego "młodszego brata". Na wyspie Wolin, w Wapnicy koło Międzyzdrojów znajduje się Jezioro Turkusowe, które posiada bardzo podobną historię jak szczeciński zbiornik w Puszczy Bukowej.

Quiz. Co jest "naj" nad Bałtykiem?
Pytanie 1 z 10
Najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się...
Jezioro Szmaragdowe. Stuletni skarb Szczecina

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki