Wieża Baresela nad Jeziorem Szmaragdowym

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wieża Baresela nad Jeziorem Szmaragdowym

Z Wieży Baresela można było podziwiać cały Szczecin. Pozostał po niej kawałek podłogi [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-04-16 1:00

Okolice Jeziora Szmaragdowego to popularny szlak spacerowy wśród szczecinian. Mieszkańcy chętnie odwiedzają to miejsce, by oderwać się od miejskiego zgiełku. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że kilkadziesiąt lat temu, nieopodal jeziora znajdowała się wyjątkowa budowla, która niestety nie zachowała się do dnia dzisiejszego. O przeszłości tego miejsca przypominają jedynie nieliczne pozostałości.

Tuż za zajazdem "Szmaragd" wznosi się Skocza Góra, wzniesienie o wysokości 71 metrów n.p.m. Kiedyś na jej szczycie znajdowała się wysoka na 32 metry wieża widokowa, z której można było podziwiać cały Szczecin. Przy dobrej pogodzie było z niej widać nawet oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Goleniów i Stargard.

Można było podziwiać z niej cały Szczecin. Z okazałej wieży pozostał tylko kawałek podłogi

Wieża Baresela została zbudowana w 1904 roku. Jej fundatorem był Johannes Baresel, mieszkaniec Zdrojów, wieloletni działacz i urzędnik gminny i uczestnik wojny francusko-pruskiej z 1870 roku. Majestatyczna budowla z czerwonej cegły przyciągała w to miejsce prawdziwe tłumy. Obok niej mieściła się popularna restauracja Finkenwalder Höhe.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Podczas II wojny światowej Wieża Baresela była wykorzystywana do celów militarnych. W 1945 roku została wysadzona przez wycofujące się wojska Wermachtu. Z dawnej budowli nie zachowało się prawie nic, poza nielicznymi pozostałościami. Niektóre są ukryte głęboko w gęstych zaroślach, mogą je znaleźć jedynie najbardziej spostrzegawczy spacerowicze.

Jednym z najbardziej zachowanych elementów są betonowe schody, prowadzące na szczyt Skoczej Góry od strony Polany Słonecznej, czyli tzw. "patelni". Niestety są już bardzo zniszczone, więc wspinając się po nich, trzeba uważnie spoglądać pod nogi. Idąc dalej, wśród drzew można natknąć się również na nieliczne fragmenty murów i porozrzucane cegły.

Uwagę zwraca również niewielki zachowany fragment posadzki, która kiedyś pokrywała podłogę we wnętrzu wieży. Znajduje się on na szczycie góry, wśród porastających ją drzew.

Rozwiąż QUIZ: Nieoczywiste ATRAKCJE turystyczne. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Podobnie jak dawniej, ze Skoczej Góry wciąż można podziwiać panoramę Szczecina, chociaż jest już nieco przesłonięta przez coraz większe drzewa. Żeby lepiej zobaczyć miasto z tej perspektywy, warto wybrać się na oddaloną o około kilkaset metrów polanę Widok, gdzie znajduje się taras widokowy "Oko na Szczecin".

Wieża Baresela była jedną z trzech znanych szczecińskich wież widokowych. Do dziś przetrwała jedynie Wieża Bismarcka (Gocławska) w północnej części miasta, która po wielu latach niełaski, obecnie jest remontowana, by w przyszłości stać się wyjątkową atrakcją turystyczną. Z Wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim pozostały jedynie ruiny jej parterowej części i w najbliższym czasie, poza pracami porządkowymi nie ma raczej szans na porządne zagospodarowanie tego miejsca.

Czytaj też: Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?