Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na drugie życie. Co z zapomnianym zabytkiem na Pomorzanach?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z zapomnianym zabytkiem na Pomorzanach?

Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z opuszczonym zabytkiem na Pomorzanach? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-31 10:24

Na szczecińskich Pomorzanach, wśród hurtowni i magazynów, kryje się prawdziwa perełka, o której wielu mieszkańców nie ma pojęcia. To około 130-letni dworzec kolejowy Szczecin Pomorzany (Bahnhof Pommerensdorf), na którym od ponad 70 lat nie zatrzymał się na nim żaden pociąg. Mimo upływu czasu, dworzec zachował się do dnia dzisiejszego, jednak coraz bardziej niszczeje. Jest jednak szansa, że ten unikatowy zabytek wkrótce odzyska dawny blask.

Dawny dworzec mieści się na terenach należących do PKP, przy ul. Starkiewicza na Pomorzanach, gdzie obecnie mieszczą się hurtownie i magazyny. Wciąż można podziwiać dawny budynek stacji, perony i unikatową na skalę Szczecina drewnianą wiatę, która niemal w całości przetrwała do dnia dzisiejszego. Teren jest jednak bardzo zaniedbany i dosłownie tonie w śmieciach.

Czytaj też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Bhf. Pommerensdorf powstał w latach 90. XIX wieku i pierwotnie był dworcem pasażerskim, najważniejszym w tej części miasta. Później, gdy powstała nowa stacja po drugiej stronie torów, w okolicach ul. Chłapowskiego, pełnił on funkcję dworca towarowego. Tak było do czasów II wojny światowej. Po jej zakończeniu dawne zabudowania stacji pełniły już inne funkcje. Teren w większości był wykorzystywany przez kolej. Znajdowała się tutaj m.in. wagonownia, bocznica pocztowa i biura., a część nieruchomości była również dzierżawiona zewnętrznym podmiotom.

Zapomniany dworzec w Szczecinie z szansą na "drugie życie". Co z zapomnianym zabytkiem na Pomorzanach?

W ostatnich latach pojawiły się różne koncepcje na wykorzystanie zabytkowego dworca. Był to m.in. pomysł stworzenia w tym miejscu filii Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie można byłoby pokazywać np. stare lokomotywy i wagony. Pojawiła się również koncepcja, by powstał w tym miejscu przystanek przyszłej SKM, a w budynku powstało miejsce spotkań mieszkańców. Żadna z wizji nie doczekała się jednak realizacji.

Czytaj też: Na tej stacji od dawna nie zatrzymał się żaden pociąg. A mogłaby stać się prawdziwą perełką! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pozostałości dawnej stacji od wielu lat niszczeją. Budynek jest od dawna opuszczony, perony zarastają krzakami, a wokół walają się śmieci. W pozostałych budynkach, do dnia dzisiejszego, wciąż mieszczą się magazyny, hurtownie i siedziby różnych firm.

Mieszkanie Plus w Szczecinie. 9 budynków z około 800 mieszkaniami 

Wkrótce jednak ten widok może się diametralnie zmienić. Kolej planuje przeznaczyć blisko 6-hektarowy teren na budowę osiedla mieszkaniowego. 9 budynków z około 800 mieszkaniami ma powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W drugim kwartale ma zostać wybrana pracownia architektoniczna, która zaprojektuje osiedle.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Wszystko wskazuje na to, że pozostałości dawnego dworca Szczecin Pomorzany zostaną zachowane. Obiekt, który znajduje się w ewidencji zabytków, dzięki inwestycji może odzyskać dawny blask. Wiata peronowa oraz dawne budynki magazynowe mają zostać bowiem zaadaptowane do współczesnych funkcji. Dawny dworzec może zatem stać się atrakcyjnym elementem nowego osiedla.

Czytaj też: Tajemniczy most, o którym wszyscy zapomnieli. Czy wiedzieliście o jego istnieniu? [GALERIA]

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
nowe życie zapomnianego dworca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany