Tajemniczy most, o którym wszyscy zapomnieli. Czy wiedzieliście o jego istnieniu? [GALERIA]

2020-04-16 22:17 gk

Takie ciekawostki można znaleźć w Szczecinie, niedaleko od jego ścisłego centrum. Zapomniany, niszczejący, ukryty w gęstych zaroślach, ponad stuletni nieczynny most przerzucony nad niewielkim strumykiem prowadzącym do Odry. Do czego służyła ta przeprawa? Dlaczego wszyscy o niej zapomnieli? Poznajcie historię tajemniczego mostu na Pomorzanach!

Tajemniczy most, a dokładniej jego pozostałości, znajduje się w przemysłowej części Pomorzan, nieopodal ulicy Bydgoskiej. Kiedyś służył jako przeprawa dla linii kolejowej łączącej niemiecką miejscowość Casekow ze szczecińskimi Pomorzanami. Trasa o długości 42 kilometrów powstała na przełomie XIX i XX wieku i przebiegała m.in. przez Penkun, Warzymice i Gumieńce do nieistniejącej już stacji Pomorzany Wąskotorowe, która mieściła się w okolicy nabrzeża przy ul. Bydgoskiej. Ostatni, najmłodszy odcinek od Gumieniec do Pomorzan, dzięki trzeciej szynie obsługiwał zarówno pociągi wąskotorowe i o normalnym rozstawie kół.

Po zakończeniu II wojny światowej linia została podzielona granicą państwową. Większość torów zlikwidowano, w Szczecinie zachowano odcinek pomiędzy Gumieńcami i Pomorzanami wykorzystując do ruchu towarowego. Do czasów obecnych przetrwały zaledwie ich szczątkowe pozostałości – m.in. w okolicy ogrodów działkowych na Górkach Ustowskich, Elektrowni Pomorzany i terenów przemysłowych przy ulicy Szczawiowej. Pozostał również most, który skrywany przez naturę, jakimś cudem nie padł jeszcze ofiarą złomiarzy.

Super Raport 16 IV (goście: Hołownia, Scheuring-Wielgus)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE