Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

2020-04-19 19:16

Na pierwszy rzut oka nie zwraca niczyjej uwagi, jednak, gdy przyjrzymy się jej bliżej, a zwłaszcza od strony podwórka, okazuje się, że coś jest nie tak jak powinno. Jedyna przedwojenna kamienica znajdująca się przy ulicy Smolańskiej, tuż obok wielkiego betonowego bunkra i po sąsiedzku ze szczecińskim browarem stoi bowiem tyłem do ulicy, natomiast od strony podwórka zachwyca piękną zdobioną fasadą. Dlaczego tak jest? Czy to błąd przedwojennych budowniczych? Wyjaśniamy.

Przed II wojną światową Pomorzany wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Ta część miasta była gęsto zabudowana XIX-wiecznymi kamienicami, jednak w wyniku działań wojennych, większość bezpowrotnie zniknęła z powierzchni ziemi. Pozostały tylko nieliczne. A wśród nich ta jedna, która wcześniej znajdowała się pod adresem Stettiner Str. 10.

Kamienica przy ul. Smolańskiej 10

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zdjęcie ilustracyjne

Po wojnie, w miejscu starych kamienic stanęły osiedla mieszkaniowe z typowej dla tych czasów "wielkiej płyty". Rozbudowano sieć tramwajową, a trasy, które kończyły się na ulicach Powstańców Wielkopolskich i Chmielewskiego połączono jedną pętlą. Częściowo uległa zmianie także siatka ulic. Ulica Smolańska, czyli dawna Stettiner Str. została przesunięta w kierunku południowym, co sprawiło, że dawny front kamienicy z numerem 10 stał się jej zapleczem, a dawna ulica - częściowo podwórkiem i częściowo parkingiem.

Obok kamienicy do czasów dzisiejszych zachował się betonowy bunkier, po wojnie powstały także nowe budynki, w których mieszczą się biura. Z dawnej ulicy nie pozostało już prawie nic, a jedyną pamiątką po jej istnieniu przypomina właśnie dawna frontowa część przedwojennej kamienicy.

Kamienica przy ul. Smolańskiej 10

i

Autor: Google Earth Dawny przebieg ul. Smolańskiej (Stettiner Str.)
"Mister Szczecina" wkrótce zniknie z panoramy miasta. Burzą Dom Marynarza

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ