Tajemniczy cmentarz i ruiny w środku lasu pod Szczecinem. Groby szlacheckiego rodu kryją mroczne sekrety?

2025-07-06 9:23

Spacerując po podszczecińskich lasach, można natknąć się na niezwykłe pamiątki z przeszłości. Jedną z nich jest leśny cmentarz z grobami szlacheckiego rodu von Ramin, który przed laty zamieszkiwał te tereny. Tuż obok znajdują się ruiny pałacu, w którym mieszkali von Raminowie. Chociaż miejsce to bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, można tu poczuć klimat jego dawnej świetności. Co skrywają te nieco zapomniane miejsca?

Szczecin SE Google News

Spis treści

  1. Leśny cmentarz rodu von Ramin: Tajemnicze groby bez krzyży. Co łączyło ich z masonami?
  2. Ruiny pałacu w Gunicach: Zapomniana siedziba rodu i świadectwo dawnej potęgi
  3. Historia rodu von Ramin: Od Saksonii po Pomorze Zachodnie
  4. Jak dotrzeć do leśnego cmentarza i ruin pałacu von Ramin?

Ukryta w sercu Puszczy Wkrzańskiej, zaledwie około 3 kilometry od Tanowa, znajduje się leśna nekropolia rodziny von Ramin – rodu, który przez stulecia mieszkał w okolicach Szczecina. Cmentarz, który został założony w pierwszej połowie XIX wieku, przez dziesięciolecia przetrwał w stanie zapomnienia aż do początku XXI wieku.

Leśny cmentarz rodu von Ramin: Tajemnicze groby bez krzyży. Co łączyło ich z masonami?

Cmentarz składa się z pięciu nagrobków: czterech surowych, granitowych głazów oraz jednego wykonanego z różowego sztucznego kamienia z motywem roślinnym, pochodzącego z 1844 r. Na nagrobkach znajduje się łącznie osiem nazwisk, z czego najstarsze należą do Wilhelma von Ramin (zm. 1844) i jego żony Henriette (zm. 1876). Na głązach widnieją również nazwiska Paula von Ramin (zm. 1922), Ludwig von Ramin–Brunn z żoną Luise, Eberhard Ramin–Brunn z Johanną (1878–1951) oraz Barnim Ramin (1911–1945) z Gustawą Ramin–Günnitz (1915–2007). Johanna i Gustava, które zmarły już po II wojnie światowej, nie zostały pochowane w tym miejscu. Ich nazwiska zostały dopisane na głazach.

Jednym z ciekawszych elementów nekropolii jest brak symboliki chrześcijańskiej na wszystkich nagrobkach poza jednym — grobem Paula von Ramin, gdzie pojawia się krzyż. Eksperci wskazują na powiązania rodu z masonerią, co tłumaczy prostotę inskrypcji i brak typowych motywów religijnych.

Do dnia dzisiejszego przy grobach można zauważyć znicze, które najczęściej są stawiane przez miłośników historii, którzy oddają w ten sposób szacunek dla tych, którzy kiedyś żyli w tym miejscu, niezależnie od ich pochodzenia i narodowości.

Leśny cmentarz rodu von Ramin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Leśny cmentarz rodu von Ramin

Ruiny pałacu w Gunicach: Zapomniana siedziba rodu i świadectwo dawnej potęgi

Kilkaset metrów od cmentarza, idąc przez las kasztanową aleją i mijając zagajnik porośnięty lilakami, można dotrzeć do pozostałości pałacu, który w XIX w. należał do bezrzeckiej linii von Raminów. Budynek powstał na fundamentach wcześniejszej leśniczówki, w miejscu dawnej osady rolnej. Pierwsze wzmianki o Gunicach sięgają XIII wieku, z kolei wieś została własnością Raminów już w połowie XVI wieku.

Pałac w stylu klasycystycznym z czerwonej cegły wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Otaczał go reprezentacyjny park z alejami kasztanowymi i licznymi roślinami ozdobnymi. Chociaż do dnia dzisiejszego z rezydencji pozostało już niewiele, wciąż można odtworzyć układ ruin i odnaleźć pozostałości fundamentów, a nawet fragment schodów prowadzących do pałacu.

Po II wojnie światowej majątki rodu zostały znacjonalizowane, a wielu członków wyjechało na zachód. Gunice i pałac opustoszały. Budynek został rozebrany pod koniec lat 60. XX wieku. Teren wciąż jednak przyciąga poszukiwaczy przeszłości. Ruiny, zarośnięte fundamenty i atmosfera miejsca czynią to miejsce idealnym dla miłośników historii i dzikiej przyrody.

Ruiny pałacu rodu von Ramin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ruiny pałacu rodu von Ramin

Historia rodu von Ramin: Od Saksonii po Pomorze Zachodnie

Ród von Ramin był jednym z najstarszych i najznamienitszych rodzin szlacheckich Pomorza Zachodniego. Wywodził się prawdopodobnie z Saksonii i pojawił się na Pomorzu już w XIII wieku. Ich fortuna opierała się na rolnictwie, leśnictwie, młynarstwie i hutnictwie – założyli m.in. hutę szkła, działającą od 1662 do 1929 r.

W XVI wieku von Raminowie posiadali liczne dobra, w tym całe wsie w okolicach Szczecina: Dobrą, Stolec, Ramin i Bezrzecze. Część rodu związana była z pałacem w Stolcu (d. Stolzenburg), gdzie w XVIII wieku ród osiągnął szczyt swojej świetności za czasów Jürgena Berndta von Ramin – utalentowanego gospodarza i starosty, za którego dobra rozkwitały.

Rodzina miała również przedstawicieli wśród wysoko postawionych urzędników i wojskowych. Wśród nich był kanclerz księcia zachodniopomorskiego, generał-major w wojnie siedmioletniej – dowódca zwycięskiej bitwy Prusaków pod Burkatowem w 1762 r.

Jak dotrzeć do leśnego cmentarza i ruin pałacu von Ramin?

Żeby dotrzeć do leśnego cmentarza rodu von Ramin i pozostałości ich rezydencji, należy z Tanowa skierować się na Węgornik i Świdwie. Około 800 metrów od mostu nad rzeką Gunicą, po lewej stronie, przy tablicy informacyjnej, zaczyna się kasztanowa aleja, która prowadzi do ruin pałacu, a kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej, znajduje się droga prowadząca do cmentarza.

Dziś miejsce to jest ciche i malownicze. Leśna aura, stary drzewostan i kamienne nagrobki nadają temu miejscu charakter pomnika pamięci. Ruiny pałacu wśród dzikiej przyrody składają się na przestrzeń, która przyciąga zarówno łowców historii, jak i miłośników fotografii.

Warto wybrać się w to miejsce, by poczuć ciszę wiekowego lasu, usłyszeć echo dawnej rezydencji, poczuć klimat tajemniczości i zrozumieć fragment burzliwej historii Pomorza Zachodniego.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?
Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Tajemniczy cmentarz w lesie pod Szczecinem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki