Pomnik w centrum Szczecina odsłonił swoje nieznane oblicze. Bujne krzewy skrywały tajemnicę sprzed lat [ZDJĘCIA]

2021-04-06 11:59

Rzeźbę gryfa w alei Jana Pawła II zna niemal każdy szczecinianin. Okazała figura znajduje się w bliskim sąsiedztwie urzędu miasta, który stanowi dla niej efektowne tło. Jej cokół, obrośnięty bogatą roślinnością, przez wiele lat skrywał pewną ciekawostkę, którą pamiętają prawdopodobnie nieliczni starsi mieszkańcy, a która wyszła na jaw dopiero przy okazji przebudowy reprezentacyjnej alei.

Gryf to mityczne zwierzę, przedstawiane najczęściej jako połączenie ciała lwa z głową i skrzydłami orła. Od niepamiętnych czasów uznawany jest za symbol Pomorza Zachodniego i Szczecina. Spotykamy go często w naszym mieście w postaci obrazów, rzeźb, elementów architektury itp. Jednym z bardziej znanych przykładów gryfa w przestrzeni miejskiej jest rzeźba znajdująca się w al. Jana Pawła II, przed gmachem szczecińskiego magistratu.

Od pół wieku na cokole

Czterometrowa figura, wykonana ze sztucznego kamienia została stworzona przez dwie szczecińskie artystki – Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz, według projektu Leonii Chmielnik. Projekt powstał w 1971 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Szczecina, odsłonięcie nastąpiło rok później.

W 2009 roku rzeźba zyskała iluminację, dzięki której po zmierzchu gryf nie tylko stał się lepiej widoczny, ale także zmieniał kolory.

Zobacz też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Rzeźba gryfa na alei Jana Pawła II

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Rzeźba gryfa na alei Jana Pawła II przed przebudową

W 2020 roku rozpoczęła się przebudowa al. Jana Pawła II. Za sprawą tej inwestycji sporej zmianie ulegnie część pasa zieleni pomiędzy jezdniami, na którym znajduje się rzeźba gryfa. Szlak spacerowy, podobnie jak na pozostałym odcinku alei, znajdzie się w jej centralnej części, a nie jak dotychczas - po jej bokach. Rzeźba gryfa nie zmieni swojej lokalizacji, zamiast na zieleńcu, będzie stała w centralnej części bulwaru spacerowego. Te zmiany wymagały usunięcia dotychczasowych nasadzeń. Po wycięciu krzewów, po wielu latach światło dzienne znów ujrzał napis, który zdobił cokół rzeźby: “Towarzystwo Przyjaciół Szczecina miastu w XXVII rocznicę wyzwolenia. 1972 r.”

Rzeźba gryfa na alei Jana Pawła II

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

"Wyzwolony" czy "zdobyty"?

Obecnie, gdy od kilku lat toczy się burzliwa dyskusja, czy w kwietniu 1945 roku Szczecin został "wyzwolony" czy "zdobyty", napis na cokole może budzić pewne wątpliwości i wkrótce ktoś może wpaść na pomysł, żeby go zmienić lub usunąć. Czy ma to jednak jakieś uzasadnienie? Zdania w tej kwestii są podzielone. Napis na cokole jest bowiem bardzo adekwatny do czasów, w których rzeźba powstała.

Zobacz też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Sam obelisk, który liczy sobie już pół wieku, stał się już częścią historii współczesnego Szczecina. Napis na cokole również ma wartość historyczną i chociaż obecnie może wydawać się nieco "nieaktualny", a dla niektórych "przekłamujący", w swojej oryginalnej formie, z dodatkowym wytłumaczeniem swojej genezy w formie np. tablicy informacyjnej, może pełnić ciekawą funkcję edukacyjną, pokazując jak zmieniało się podejście do historii w zależności od czasów i realiów politycznych, w których przyszło nam żyć w ostatnich dziesięcioleciach.

Sprawa napisu na cokole rzeźby gryfa z całą pewnością niejednokrotnie stanie się tematem do dyskusji, a nawet burzliwych sporów. Jakie będą jednak jego dalsze losy - czy pozostanie w swojej dotychczasowej formie, czy może zostanie zmodyfikowany, przekonamy się prawdopodobnie za jakiś czas.

Sonda
Czy przeszkadza Ci nieco "nieaktualny" napis na cokole rzeźby gryfa w al. Jana Pawła II?

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy