O tym miejscu pisano w książkach! Kiedyś była tu gorzelnia, teraz hula wiatr. Niesamowite ruiny pod Szczecinem [ZDJĘCIA]

2020-06-12 11:49 gk

O tej niewielkiej wsi pod Szczecinem już wiele lat temu pisano w książkach. Obecnie Rzędziny niewiele różnią się od wielu innych wiosek rozrzuconych wokół miasta, jednak jest coś, co przykuwa szczególną uwagę tych, którzy przypadkiem tutaj trafią. Jest to okazały budynek dawnej gorzelni, który czasy swojej świetności ma już za sobą. Weszliśmy do jego wnętrza!

Rzędziny to niewielka wieś z ciekawą historią sięgającą XIII wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1284 roku. Od połowy XIII w. do pierwszej połowy XVII w. wieś należała do szlacheckiego pomorskiego rodu von Ramin. Potem majątek wiele razy przechodził z rąk do rąk.

W roku 1872 wieś kupił hrabia Harry von Arnim i następnie przekazał majątek synowi Hennigowi, który osiadł tu z żoną Elizabeth Beauchamp, angielską pisarką australijskiego pochodzenia. I to właśnie ona opisała ówczesną wieś Nassenheide w swojej pierwszej książce "Elizabeth i jej ogród" ("Elizabeth and Her German Garden"). Miejsce, w którym mieszkała, było dla niej natchnieniem do napisania jeszcze kilku innych powieści. Niestety do czasów współczesnych, z pięknego pałacu, w którym mieszkała, pozostał jedynie budynek oficyny.

Elizabeth i jej ogród
Autor: Wydawnictwo MG Elizabeth i jej ogród

Przed II wojną światową w Rzędzinach znajdowała się kuźnia, kasa pożyczkowa, gospoda, sklep, stacja kolejowa oraz gorzelnia. I to właśnie ruiny gorzelni przykuwają szczególną uwagę każdego, kto tutaj przyjedzie.

Gorzelnia została zbudowana w XIX wieku w formie okazałego trójskrzydłowego budynku. Należała do rodu von Arnim. Po II wojnie światowej jedno skrzydło zostało rozebrane. Produkcja działała tutaj do lat 80. XX wieku. Obecnie budynek stoi nieużywany i popada w coraz większą ruinę, a brak zabezpieczeń sprzyja jego dalszej dewastacji.

Super Raport 10 VI (Goście: Emilewicz, Hermeliński, Markowski)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE