To był jeden z NAJPIĘKNIEJSZYCH mostów w Szczecinie. Pozostały piękne zdjęcia... i kilka UNIKATOWYCH pamiątek! [ZDJĘCIA]

2020-05-20 9:00 gk

To była jedna z najważniejszych przepraw przez Odrę i wyjątkowo piękna budowla. Most Dworcowy – jak sama nazwa wskazuje, znajdował się w sąsiedztwie szczecińskiego dworca kolejowego. Wprawdzie nie istnieje od ponad siedemdziesięciu lat, ale do czasów obecnych zachowały się jego pozostałości, które często są zupełnie niezauważane w codziennym pośpiechu, a zdecydowanie warto się im przyjrzeć z bliska.

Most Dworcowy w Szczecinie - historia

Most Dworcowy (Banhofsbrücke) powstał w latach 1898-1900 w miejscu drewnianej przeprawy przez Odrę – mostu Neuebrücke. Była to konstrukcja stalowo-kamienna. Jedna z podpór mostu znajdowała się na usytuowanej vis a vis dworca niewielkiej Wyspie Przymoście. Podobnie jak inne ówczesne szczecińskie przeprawy przez Odrę, Most Dworcowy posiadał również zwodzone przęsło o rozpiętości 18 metrów, umożliwiające ruch statków. Był to jeden z trzech mostów drogowych przez Odrę, znajdujących się w centrum Szczecina.

W 1945 roku most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie nie został odbudowany, podobnie jak znajdujący się ponad kilometr dalej Most Kłodny. Jedyną przeprawą przez Odrę w centrum Szczecina był przez wiele lat Most Długi, dopiero później powstała Trasa Zamkowa.

Most Dworcowy w Szczecinie
Autor: sedina.pl

Unikatowe pamiątki z przeszłości

Z dawnego Mostu Dworcowego, jakimś cudem zachowały się jednak jego pozostałości, w postaci przyczółku z wieżyczkami na Kępie Parnickiej, a także kamiennych śladów dawnego przyczółku na ścianie oporowej na ul. Kolumba przed budynkiem dworca PKP. Częściowo, na śladzie dawnej okazałej przeprawy powstała raczej mało efektowna stalowa kładka dla pieszych, łącząca Bulwar Elbląski z Wyspą Przymoście.

Tyle pozostało z dawnego Mostu Dworcowego
Autor: Grzegorz Kluczyński Do dnia dzisiejszego po obu stronach Odry można znaleźć ślady po dawnym Moście Dworcowym
Tyle pozostało z dawnego Mostu Dworcowego
Autor: Grzegorz Kluczyński Do dnia dzisiejszego po obu stronach Odry można znaleźć ślady po dawnym Moście Dworcowym

Więcej ciekawostek z historii Szczecinia:

Super Raport 19 V (goście: Śmiszek, Miuosh, Braun)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE