Pamiątka sprzed lat

Odkryli fragment szyldu z czasów PRL. Internauci pokłócili się o nazwę

2024-01-22 8:16

Przez dziesięciolecia był ukryty pod innym, współczesnym szyldem. Jego fragment został odsłonięty kilka dni temu i przywołał wśród mieszkańców Szczecina wiele wspomnień. Oryginalny szyld z czasów PRL, składający się z przestrzennych liter, które kiedyś były oświetlone neonowymi rurkami, zachował się na jednej z kamienic przy ul. Rayskiego.

Wiekowy neon przetrwał dziesięciolecia

Przed laty, w czasach PRL, takie szyldy można było znaleźć niemal w każdym zakątku szczecińskiego Śródmieścia. W wielu przypadkach były to prawdziwe dzieła sztuki. Zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół, z oryginalnym liternictwem, podświetlone neonami, były prawdziwą ozdobą ulic - w przeciwieństwie do współczesnych szyldów, które - poza nachalną wręcz "krzykliwością" - nie wyróżniają się niczym szczególnym i zamiast zdobić, często szpecą przestrzeń. Przykładem dawnego kunsztu i wysmakowanego wzornictwa może być szyld odkryty na kamienicy przy ul. Rayskiego w Szczecinie. Pod zwykłą prostokątną tablicą zawieszoną nad witryną, przez wiele dziesięcioleci kryły się przestrzenne litery, składające się na nazwę sklepu, który kiedyś działał w tym miejscu.

"Bambosz" czy "Tomasz"?

Gdy zdjęcia odkrytego fragmentu wiekowego neonu, a dokładniej trzech ostatnich liter nazwy sklepu, pojawiły się w mediach społecznościowych, w komentarzach rozgorzała dyskusja, a wręcz kłótnia dotycząca napisu. Najwięcej wątpliwości budziła jedna z liter - zdaniem jednych: "O", a innych: "A". Część internautów twierdziła, że sklep przy ul. Rayskiego nazywał się "Bambosz", natomiast inni, że "Tomasz". Rację mieli jednak ci drudzy.

Wspomnienie po znanej sieci handlowej

Sklep "Tomasz" z odzieżą męską istniał w tym miejscu przed kilkoma dekadami i należał do znanej sieci handlowej "Otex", która w swojej ofercie miała przede wszystkim ubrania, obuwie i galanterię, ale także pasmanterię, sprzęt gospodarstwa domowego czy artykuły spożywcze. Pod jej skrzydłami działały znane duże obiekty handlowe jak: "Odzieżowiec", Świat Dziecka", "Helios", czy nieco mniejsze sklepy: "Dżentelmen", "Hi-Fi", "Modus" czy "Tramp". Firma była znana również z tego, że jako jedna z pierwszych wprowadziła sprzedaż ratalną. Ostatecznie "Otex" został zlikwidowany w pierwszych latach XXI wieku.

Rzucam hasło: Justyna Machnik - Muzeum Szczecin w PRL
Nasi Partnerzy polecają