Szczecin: Sensacyjne odkrycie na Pomorzanach. Wykopali ponad stuletni pomnik

i

Autor: pixabay.com / Facebook / dr Marek Łuczak Szczecin: Sensacyjne odkrycie na Pomorzanach. Wykopali ponad stuletni pomnik

Szczecin: Sensacyjne odkrycie na Pomorzanach. Wykopali ponad stuletni pomnik

2021-05-20 8:53

Ziemia skrywa wiele tajemnic sprzed lat. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co kryje się pod naszymi stopami, w miejscach, które odwiedzamy każdego dnia. Czasem, dosłownie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią ziemi, można znaleźć wyjątkowe pamiątki z przeszłości. Tak właśnie było na szczecińskich Pomorzanach, gdzie odkopano dobrze zachowane pozostałości pomnika sprzed ponad 130 lat.

Pomnik upamiętniający trzech władców z dynastii Hohenzollernów został odkryty kilka dni temu przez szczecińskiego historyka i policjanta dr. Marka Łuczaka w okolicach ulicy Włościańskiej na Pomorzanach. Monument został odsłonięty w 1889 roku.

"Podczas pracy nad nowym poszerzonym wydaniem książki o Pomorzanach, znaleźliśmy na planie pomnik przy ul. Włościańskiej. Z Bartkiem Witkowskim odnaleźliśmy podstawę i cokół z różowego granitu"

- poinformował na Facebooku dr Marek Łuczak.

Czytaj też: Tutaj można posiedzieć w wyjątkowym towarzystwie. Ławka gen. Hallera stanęła przed jednostką wojskową [ZDJĘCIA]

Po otrzymaniu zgody Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego historyk zebrał ekipę, by sprawdzić dokładnie to miejsce. Intuicja go nie zawiodła. Pod ziemią znajdowały się dość dobrze zachowane elementy ponad stuletniego monumentu. Na tablicy wykonanej z różowego granitu znajduje się inskrypcja w języku niemieckim, informująca, że pomnik został ustawiony ku pamięci trzech cesarzy: Wilhelma I, Fryderyka II i Wilhelma II.

Odsłonięcie monumentu ustawionego z inicjatywy Stowarzyszenia Wojennego z Pomorzan odbyło się 22 marca 1989 roku, z okazji dziesięciolecia działalności. Obok opsadzono trzy dęby, które rosną w tym miejscu do dziś.

Wszystko wskazuje na to, że skrywany pod ziemią pomnik, ponownie będzie cieszył oczy mieszkańców.

"Zwrócę się teraz o pozwolenie do ZDiTM na przemurowanie dawnego cokołu i ustawienie pomnika. Cieszę się, że Szczecinowi i Pomorzanom udało się przywrócić kolejny fragment historii. Teraz spokojnie można zakończyć rozdział o pomnikach Pomorzan"

- dodaje dr Marek Łuczak.

Czytaj też: Sześć scen na finale The Tall Ships Races 2021. Muzyka zabrzmi w całym Szczecinie!

QUIZ: Co wiesz o współczesnym Szczecinie?

Pytanie 1 z 15
Pierwszym prezydentem polskiego Szczecina był:

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania