Kiedyś była częścią jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli szczecińskiej Łasztowni, dziś wygląda zupełnie inaczej... [GALERIA]

2020-04-30 12:19 Grzegorz Kluczyński

Jadąc ulicą Energetyków, rzadko zwracamy uwagę na szarą, niezbyt urodziwą kamienicę, stojącą samotnie nieopodal Trasy Zamkowej. Niewielu jednak wie, że przed wojną była ona częścią jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w tej części miasta.

Kamienica z numerem 10, znajdująca się przy ulicy Energetyków nie wyróżnia się niczym szczególnym. Szara, nadgryziona zębem czasu, z wyblakłym muralem na ścianie szczytowej. Po wojnie mieściła się w niej siedziba milicji, później policji, a także stowarzyszenia zajmującego się pomocą ofiarom przemocy w rodzinie.

Obecnie jest to wolno stojący budynek pomiędzy nasypem, którym biegnie ulica Energetyków i betonową estakadą Trasy Zamkowej, przed laty kamienica znajdowała się wśród gęstej zabudowy i stanowiła część charakterystycznego budynku kościoła Chrystusa Króla (Christus König Kirche), zbudowanego w 1931 roku w stylu modernistycznym, według projektu trewirskich architektów Brandta i Martensa. Mieściła się w nim parafia rzymskokatolicka skupiająca głównie pracowników portu oraz okolicznych magazynów i fabryk.

Kościół Chrystusa Króla
Autor: sedina.pl Kościół Chrystusa Króla

Modernistyczny, żelbetowy budynek wyłożony był z zewnątrz cegłą klinkierową. Świątynia posiadała masywną, 50-metrową wieżę zwieńczoną krzyżem. Znajdował się na niej charakterystyczny zegar, na którego tarczy, zamiast cyfr umieszczono litery układające się w napisy sławiące Boga. W przylegającym do niego budynku mieściło się mieszkanie proboszcza i dom katolickiego marynarza.

Kościół uległ zniszczeniu podczas nalotów w 1944 roku. Jego ruiny rozebrano dopiero w latach 50. XX wieku. Dom katolickiego marynarza przetrwał działania wojenne, jednak został przebudowany. Wysokie na dwie kondygnacje podcienia zostały zamurowane i zastąpione oknami (na pierwszym piętrze mają charakterystyczny kształt), budynek został pokryty tynkiem. Pamiątką po dawnym kościele jest także ceglany detal w najwyższej części elewacji.

Więcej przedwojennych zdjęć kościoła Chrystusa Króla można znaleźć na portalu sedina.pl.

Więcej ciekawych faktów z historii Szczecina:

Super Raport 28 IV (goście: Jaśkowiak, Gut, Krupa)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE