To najbardziej kolorowa rzeźba w Szczecinie! Poznaj historię "Ognistych Ptaków" [GALERIA]

2017-11-10 13:56

Kolorowa rzeźba „Ogniste Ptaki” autorstwa Władysława Hasiora od 1994 roku zdobi skarpę w sąsiedztwie Teatru Letniego w Parku Kasprowicza. Jednak historia tej dość oryginalnej, wykonanej ze stalowych kształtowników, łańcuchów, prętów i blachy kompozycji jest nieco dłuższa i sięga połowy lat 70. XX wieku.  

„Ogniste Ptaki” powstały w 1975 roku w czasie wystawy Władysława Hasiora w Zamku Książąt Pomorskich. Kompozycja, która początkowo miała kolor srebrny stanęła na Podzamczu. Podczas odsłonięcia rzeźba została podpalona – to nietypowe widowisko przyciągnęło wielu szczecinian. Hasior był twórcą wielu prowokujących i niekonwencjonalnych pomników i rzeźb plenerowych zrealizowanych w Polsce i za granicą. Bardzo podobną do „Ognistych Ptaków” rzeźbę „Płonące Ptaki” możemy zobaczyć w Koszalinie.

Płonące Ptaki w Koszalinienąc Ptaki w Koszalinie

i

Autor: Joymaster / Public Domain / Wikipedia.org Płonące Ptaki w Koszalinienąc Ptaki w Koszalinie

Podczas budowy Trasy Zamkowej, na początku lat 80-tych rzeźba została przeniesiona na ówczesny plac Przyjaźni Polsko Radzieckiej (obecnie plac Zgody) i do 1989 roku stała w miejscu, gdzie obecnie znajduje się narożna kamienica z kwiaciarnią. Początkowo rzeźba miała zostać zamocowana na specjalnej rampie pomiędzy kamienicą a kwiaciarnią, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Przeczytaj również: Ruiny w środku lasu. Kiedyś była tu piękna wieża widokowa [GALERIA]

„Ptaki” po pięcioletnim okresie spędzonym w magazynach trafiły ostatecznie na skarpę przy Teatrze Letnim, gdzie stoją do dnia dzisiejszego.

Autor rzeźby, Władysław Hasior zmarł w 1999 roku i został pochowany w Zakopanem.

Przeczytaj również: Spacer po ruinach dawnej fabryki Wiskord. Kiedyś produkowano tutaj kasety magnetofonowe [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]