Te fotografie WSTRZĄSNĘŁY całym światem. Młody żołnierz zalał się ŁZAMI! Mało kto wie, że ich główny bohater związany był ze Szczecinem [GALERIA]

2020-06-01 12:24 gk

Fotografie z 1945 roku, przedstawiające 16-letniego niemieckiego żołnierza płaczącego po schwytaniu przez aliantów, od pewnego czasu krążą w sieci i budzą wiele emocji. Mało kto jednak wie, że główny bohater zdjęć, Hans-Georg Henke, był związany ze Szczecinem. To właśnie tutaj chłopiec spędził część swojej niezbyt radosnej młodości.

Szesnastoletni niemiecki żołnierz Hitlerjugend, Hans-Georg Henke był członkiem oddziału przeciwlotniczego Luftwaffe. Trafił do niewoli 9 kwietnia 1945 roku, w miejscowości Hüttenberg-Rechtenbach, w Hesji na terenie Niemiec. Schwytany przez aliantów, 16-latek wybuchł płaczem. Ten moment został uwieczniony na zdjęciu wykonanym przez amerykańskiego fotoreportera Johna Florea.

Kim był Hans-Georg Henke - bohater słynnego zdjęcia?

Hans-Georg Henke przez pierwsze lata swojego życia mieszkał w Szczecinie. Ojciec chłopca zmarł w 1938 r., matka odeszła 6 lat później, w 1944 r. Hans-Georg wraz z rodziną pozostali bez środków do życia. Musiał więc znaleźć pracę, aby mieć środki na utrzymanie. W wieku 15 lat wstąpił do Luftwaffe. Pomagał m.in. przy obsłudze baterii dział 88 mm.

Po wojnie bohater słynnych fotografii zdecydował się dołączyć do partii komunistycznej i zamieszkać w Niemczech Wschodnich, w miejscowości Finsterwalde. W związku z ówczesną sytuacją polityczną, Henke zmienił nieco historię zdjęć. Komuniści uważali bowiem wszystkich, którzy poddali się Amerykanom, za potencjalną trzecią siłę. Według jego wersji, został schwytany nie przez Amerykanów, lecz przez Rosjan.

Hans-Georg Henke zmarł w październiku 1997 roku.

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Super Raport 29 V (goście: Kukiz, Flisiak)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE