To JEDYNY taki pomnik w Polsce! Stoi od 10 lat w centrum Szczecina! [ZDJĘCIA]

2020-06-01 11:30 gk

Spacerując w okolicy Bramy Portowej możemy natknąć się na dość oryginalny w swojej formie pomnik. Wygląda trochę jak muzealna gablota... i tak naprawdę pełni taką rolę, gdyż w jej wnętrzu znajduje się autentyczny eksponat sprzed lat. Pomnik powielacza jest jedynym takim monumentem w Polsce... a być może nawet na świecie.

Pomnik projektu Doroty Tołoczko-Fermeling znajduje się na skwerze między Bramą Portową i placem Zwycięstwa, na wysokości skrzyżowania z ul. Kaszubską. Został odsłonięty w czerwcu 2010 roku, w 25. rocznicę powstania ruchu Wolność i Pokój. W szklanej gablocie możemy podziwiać oryginalny powielacz z lat 80. XX wieku, który służył do drukowania zakazanej opozycyjnej prasy i ulotek w czasach walki o wolność i demokrację w Polsce.

Ruch Wolność i Pokój powstał w 1985 roku po proteście w obronie Marka Adamkiewicza, skazanego w grudniu 1984 roku na 2,5 roku więzienia za to, że odmówił złożenia przysięgi wojskowej, w której mowa była m.in. o wierności blokowi komunistycznemu.

Inne ciekawostki z historii Szczecina:

Super Raport 29 V (goście: Kukiz, Flisiak)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE