Szczecin w 1941 roku

i

Autor: YouTube / Kadry z filmu Szczecin w 1941 roku

Tak wyglądał Szczecin w 1941 roku. Zobacz unikatowy film z czasów II wojny światowej! [WIDEO]

2020-10-02 12:24

W 1941 roku Szczecin był wciąż pięknym miastem, które jeszcze nie doświadczyło koszmaru wojny. Gęsto zabudowane tereny nad Odrą, pomnik Sediny, Most Dworcowy czy Most Kłodny - to wszystko zaledwie kilka lat później na zawsze zniknęło z panoramy miasta. Te w większości nieistniejące już miejsca możemy zobaczyć na unikatowym filmie.

Na trwającym około dwie i pół minuty archiwalnym filmie, pochodzącym z prywatnego archiwum niemieckiego żołnierza, który latem 1941 roku przyjechał do ówczesnego Stettina. widzimy widoki z wieży katedralnej na tereny nad Odrą, gęsto zabudowaną kamienicami obecną ulicę Wyszyńskiego czy skrzyżowanie ulic Grodzkiej, Sołtysiej i Farnej, a także obecny plac Żołnierza.

Na kilku ujęciach widać też pomnik Sediny, który kilka lat później zaginął w tajemniczych okolicznościach, a także obecną aleję Niepodległości i okolice Bramy Portowej.

Przypomnijmy, Szczecin doznał największych zniszczeń wojennych, gdy podczas nalotów dywanowych niemalże w całości została zburzona zabudowa Starego Miasta, znaczna część Śródmieścia, Niebuszewa, Drzetowa i Pomorzan.

Rozpoznajesz te miejsca w Szczecinie? Wiele z nich mijasz codziennie!

Pytanie 1 z 10
Co to jest za miejsce?
Wieża węglowa

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Zatrzymanie złodzieja ferrari
Nasi Partnerzy polecają