ŚCIĘLI jej głowę i SPALILI na stosie. Dziś jest ważną postacią historyczną Pomorza Zachodniego. Kim była Sydonia von Borck?

Gilotyna
Autor: mailme6 / CC0 / pixabay.com

Straciła życie jako czarownica – dziś jest ambasadorką na rzecz historii regionu zachodniopomorskiego. Mija 400 lat od stracenia Sydonii von Borck, chyba najsłynniejszej pomorskiej szlachcianki. Z tej okazji rusza polsko-niemiecki projekt, który przedstawi jej historię.

Historia Sydonii jest smutna i pełna niesprawiedliwości. W roku 1620 w ówczesnym Stettinie, po długim procesie i na mocy wyroku sądu skazano pomorską szlachciankę Sydonię von Borck na śmierć za czary. Jej tragiczne losy stały się w następnych wiekach inspiracją dla malarzy i pisarzy. W archiwach i muzeach przechowywane są oryginalne dokumenty i dzieła sztuki, które dają wgląd w życie słynnej szlachcianki i realia Księstwa Pomorskiego w XVI i XVII wieku.

Sydonia von Borck
Autor: Biblioteka Cyfrowa MV Uniwersytet w Greifswaldzie Sydonia von Borck

Uwalniamy historię

W 2020 roku mija 400 lat od śmierci Sydonii von Borck. To doskonała okazja, by spojrzeć na historię regionu z kobiecej perspektywy. Kim była Sydonia? Czy mogła uniknąć tragicznego losu? Jakie szanse miała kobieta – nawet wysoko urodzona – w starciu z prawem w Księstwie Pomorskim kilka stuleci wstecz?

Te i inne kwestie interesują pomysłodawców i pomysłodawczynie transgranicznego projektu, który startuje już 19 sierpnia 2020 roku, czyli w dzień, w którym – według źródeł historycznych, 400 lat wcześniej straciła życie Sydonia von Borck.

- Ruszamy z opowieścią o Sydonii: o czasach i miejscu, w których przyszło jej żyć, ówczesnym społeczeństwie i politycznych realiach – tłumaczy Dorota Makrutzki, referentka w Pommersches Landesmuseum (Muzeum Pomorza) w Greifswaldzie i inicjatorka projektu. - Naszym celem jest uwolnić jej historię od stereotypów, opisać jej losy w oparciu o źródła przechowywane w archiwach w Polsce i w Niemczech, nagłośnić wypowiedzi ekspertów i ekspertek na jej temat, a także zachęcić mieszkańców i gości regionu do zgłębiania jego fascynującej historii, której ambasadorką w naszym projekcie jest właśnie Sydonia von Borck.

Oddajemy głos Sydonii

„Akta Sydonii” / „Die Akte Sidonia” – pod taką nazwą będzie można śledzić historię pomorskiej szlachcianki na portalach społecznościowych, gdzie w języku polsku i niemieckim publikowane będą informacje z dziedzin historii, polityki i ówczesnego społeczeństwa. Poza regularnymi publikacjami online powstaną również słuchowiska (także w języku polskim i niemieckim), które w formie kryminalnej opowieści przybliżą tragiczne losy Sydonii. Aktualna sytuacja pandemiczna ogranicza możliwość wspólnego celebrowania jubileuszu – w tym miejscu wkraczają nowe media, dzięki którym będziemy mogli spotkać się online i oddamy głos Sydonii. Dodatkowo w ramach projektu ukażą się ulotki i broszury. Podejście interdyscyplinarne podkreśla również ścisła współpraca z organizacjami turystycznymi, przewodnikami miejskimi, bibliotekami i archiwami po obu stronach granicy. Dzięki wsparciu Biblioteki Cyfrowej Meklemburgii – Pomorza Przedniego (Digitale Bibliothek MV) i Uniwersytetu w Greifswaldzie (Universität Greifswald), kampania „Akta Sydonii” / „Die Akte Sidonia” może legitymować się jednym z historycznych wizerunków Sydonii von Borck ze zdigitalizowanych zbiorów.

Katja Klemt jako Sydonia
Autor: Muzeum Pomorza Katja Klemt jako Sydonia

Przyjaciele Sydonii

Projekt ma na celu także transgraniczne wzmocnienie komunikacji wokół rocznicy śmierci Sydonii. Teatr Brama z Goleniowa oraz Dział Kultury przy Pommersches Landesmuseum połączyli swoje siły jako liderzy projektu, bo wierzą, że historia może być dostępna, wręcz namacalna dla współczesnych odbiorców. Wspólnie i przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania) zrealizują dwujęzyczną i transgraniczną kampanię rocznicową online. Uzupełnieniem działań w sieci będą bezpłatne publikacje.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.S1620.eu, a także na fanpage'u Akta Sydonii / Die Akte Sidonia na Facebooku.

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Wyjątkowa iluminacja Filharmonii w Szczecinie na Święto Muzyki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE