Remont torowiska w centrum Szczecina ujawnił mroczną tajemnicę sprzed lat [ZDJĘCIA]

2020-06-12 11:40 gk

Wystarczyło zaledwie kilka ruchów łyżką koparki i światło dzienne ujrzał kawał historii Szczecina. Pod remontowanym torowiskiem tramwajowym przy Moście Długim do dnia dzisiejszego znajdują się pamiątki sprzed dziesięcioleci.

Niedawno w okolicach skrzyżowania przy Moście Długim rozpoczęły się prace związane z przebudową torowiska tramwajowego. Na wysokości kościoła św. Jana Ewangelisty niedawno zdemontowano szyny, obecnie trwają prace związane z instalacjami podziemnymi. Zaglądając do wykopu, można zauważyć duże ilości gruzu i cegieł. Szczególną uwagę zwracają jednak całe fragmenty ścian. Skąd się tam wzięły?

Odpowiedź na to pytanie nie jest raczej trudna dla każdego, kto nawet w niewielkim stopniu interesuje się historią Szczecina. Przed wojną siatka ulic w tej okolicy była zupełnie inna niż obecnie. Gęsta zabudowa sięgała bulwarów. Tam, gdzie obecnie przebiega ulica Nabrzeże Wieleckie i torowisko tramwajowe, stały całe kwartały kamienic. Tramwaje jeździły wówczas nad samym brzegiem Odry.

Tak było do tragicznych w skutkach nalotów, które dosłownie zmiotły z powierzchni ziemi całą nadodrzańską zabudowę. W ogniu zginęły setki ludzi, a kamienice obrócily się w stertę gruzu. Cudem ocalał m.in. kościół św. Jana Ewangelisty i nieliczne budynki. Po wojnie było tu morze gruzu.

W trakcie porządkowania terenu po wojnie, rozebrano pozostałości kamienic tylko do poziomu gruntu, piwnice zasypano gruzem i ziemią, wyrównano teren pod nową Arterię Nadodrzańską i ułożono torowisko w zupełnie nowym miejscu. Teraz, przy okazji wszelkich prac ziemnych można natknąć się na pozostałości dawnych zabudowań.

Więcej ciekawostek z historii Szczecina:

Super Raport 10 VI (Goście: Emilewicz, Hermeliński, Markowski)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE