Kreacje z "Dany" były znane nie tylko w Polsce! Zobaczcie jak ubierały się szczecinianki pół wieku temu! [GALERIA]

2021-01-02 23:30

Kolorowe sukienki w kwiaty czy szerokie spodnie... Takie fasony królowały na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. A w tych czasach Szczecin był ważnym punktem na modowej mapie Polski.  

Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Dana" były jednym z największych producentów odzieży w tej części kraju, znanym również na rynku międzynarodowym. Część produkcji przeznaczana była na eksport do takich krajów jak ZSRR, Czechosłowacja czy NRD. W sklepach po najnowsze ubrania z kolekcji "Dany" ustawiały się kilometrowe kolejki. W kreacjach ze szczecińskich zakładów odzieżowych występowały m.in. słynne "Filipinki".

Zobacz też: Noworoczny atak zimy w Szczecinie. Mieszkańcy wyruszyli na spacer [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po "Danie" zostały już tylko wspomnienia oraz nieliczne sukienki, które uchowały się na dnie szaf starszych szczecinianek. Są też zdjęcia, na których możemy zobaczyć jak ubierały się kobiety w niełatwych czasach PRL. W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znalazły się zdjęcia przedstawiające kolekcję z lat 1969-1971, na których widzimy modelki pozujące m.in. na tle Wałów Chrobrego i we wnętrzach Zamku Książąt Pomorskich.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie. Zajrzyjcie do galerii!

Więcej ciekawostek z historii Szczecina

Taki widok to rzadkość! W Szczecinie spadł śnieg
Nasi Partnerzy polecają