Pozostałości kościoła Mariackiego na Starym Mieście

i

Autor: Grzegorz Kluczyński / Friedrich Ludwig Kirchhoff

Szczecin: Na Starym Mieście odkryto pozostałości krypty nieistniejącego kościoła Mariackiego. Jego fragment zachował się do dziś

2021-04-19 10:17

W samym sercu szczecińskiego Starego Miasta odkopano pozostałości średniowiecznych krypt, które znajdowały się w podziemiach kościoła, który istniał w tym miejscu ponad dwieście lat temu. Odkrycia dokonano podczas prac budowlanych na obiekcie, który trudno uznać za "staromiejski", mianowicie na modernizowanym szkolnym boisku przylegającym do Liceum Ogólnokształcącego nr 9 przy ul. Mariackiej. Historia tego miejsca jest bardzo bogata i mało znana dla wielu mieszkańców Szczecina.

Znaleziona krypta jest jedną z najmłodszych, zbudowanych w sąsiedztwie ówczesnego Kościoła Mariackiego. Pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XVII i XVIII wieku znajdowała się dość płytko pod powierzchnią ziemi. Odkryto ją podczas prac związanych z budową ogrodzenia boiska. Nie znajdowały się w niej żadne trumny ani kości. Porozrzucane ludzkie szczątki znaleziono jednak w kilku innych miejscach na terenie modernizowanego boiska. Kości pochodziły ze znajdującego się w tym miejscu zlikwidowanego cmentarza.

Znalezisko nie wpłynie na kształt prowadzonej inwestycji. Pozostałości krypty zostaną zasypane, a na powierzchni, zgodnie z planem, powstanie nowe boisko.

Zobacz też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Kościół Mariacki został zbudowany w XIII wieku. Był uznawany za najpiękniejszy kościół w mieście, a także za centrum kulturalne i edukacyjne. Funkcjonowała tutaj biblioteka i książęce Pedagogium Szczecińskie. Podczas oblężenia przez Brandenburczyków 1677 kościół został częściowo spalony. Odbudowano go na początku XVIII wieku, jednak kolejny pożar, który wybuchł 9 lipca 1789 roku od uderzenia pioruna, sprawił, że świątynia nie została odbudowana. Jej pozostałości rozebrano, a na miejscu zniszczonego kościoła powstał budynek Gimnazjum Mariackiego, który istnieje do dziś jako Liceum Ogólnokształcące nr 9.

Jedynym zachowanym elementem dawnego kościoła jest krużganek mariacki, który mieści się na zapleczu Domów Profesorskich.

Zobacz też: Dlaczego stoi TYŁEM do ulicy? Tajemnica pewnej kamienicy na szczecińskich Pomorzanach [ZDJĘCIA]

Więcej ciekawostek z historii Szczecina

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają