Szczecinianie omijają kościoły SZEROKIM ŁUKIEM! Czy to już miasto BEZBOŻNIKÓW?

2020-12-10 13:32
Katedra św. Jakuba
Autor: Grzegorz Kluczyński

Diecezje w województwie zachodniopomorskim znalazły się na szarym końcu zestawienia, które sporządzane jest każdego roku przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Z badań wynika, że w niedzielę do kościoła uczęszcza mniej niż co czwarty mieszkaniec Szczecina.

Kościół opublikował właśnie dane za 2019 rok. Wynika z nich, że do kościoła uczęszcza 36,9 procent Polaków. To o jeden procent mniej niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzedzającym roku, najwięcej w diecezjach: tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). W tych diecezjach jest najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii. To około 98 procent, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż w 2018 roku.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja na przeciwległym krańcu Polski, w diecezjach w województwie zachodniopomorskim, gdzie liczba wiernych uczęszczających na msze święte nie przekracza nawet 25 procent.

Najmniej osób uczestniczy we mszy w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.), gdzie z roku na rok spada odsetek osób chodzących do kościoła. Źle wygląda również sytuacja w diecezji łódzkiej, gdzie do kościoła chodzi zaledwie 23,6 procent mieszkańców - również mniej niż we wcześniejszym okresie.

W Zachodniopomorskiem jest również najmniejszy odsetek osób przyjmujących Komunię św. W diecezji szczecińsko-kamieńskiej odsetek wynosi 10,9 proc. (rok wcześniej było to 11,4 proc.), natomiast w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - 11,1 proc. (spadek o 0,2 proc.), co daje najniższy wynik w kraju.

W centrum Szczecina ruszył Targ Świąteczny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE