Wolą się nudzić niż słuchać księdza. Szczecińscy uczniowie masowo rezygnują z religii

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Wolą się nudzić niż słuchać księdza. Szczecińscy uczniowie masowo rezygnują z religii

Tak źle jeszcze nie było

Wolą się nudzić niż słuchać księdza. Szczecińscy uczniowie masowo rezygnują z religii

2023-01-26 12:45

Sytuacja w Kościele Katolickim w Polsce jest dramatyczna. Nie tylko drastycznie spada frekwencja w kościołach, która w całym kraju przekracza zaledwie 28 proc., a w diecezji szczecińsko-kamieńskiej niespełna 17 proc. Na masową wręcz skalę rezygnują z lekcji religii uczniowie szkół w Szczecinie i regionie. Tak źle jeszcze nigdy nie było!

Diecezja szczecińsko-kamieńska od dłuższego czasu znajduje się na samym końcu kościelnych statystyk, nie tylko w kwestii osób uczęszczających na msze święte czy przyjmujących komunię. Z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w diecezji szczecińsko kamieńskiej uczniowie coraz rzadziej uczęszczają na lekcje religii.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii

Według danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii uczęszczało 85,2 proc. uczniów z diecezji szczecińsko kamieńskiej. Rok później było to już 80,5 proc. Już wtedy było źle. Jednak ostatnie statystyki są zdecydowanie gorsze. Raport ISKK za 2021 rok wskazuje, że w diecezji szczecińsko-kamieńskiej liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii spadła jeszcze bardziej - do 69,6 proc. Gorzej pod tym względem jest tylko w diecezji warszawskiej (66,2 proc.) i wrocławskiej (63,4 proc.).

Warto dodać, że rezygnacja z udziału w lekcjach religii jest świadomą decyzją samych uczniów. Na ten krok decydują się najczęściej młodzi ludzie wkraczający w dorosłość. To właśnie uczniowie szkół średnich uczęszczają na lekcje religii najrzadziej. To ogromny spadek, który może świadczyć o mniejszym autorytecie Kościoła Katolickiego czy zawodu nauczyciela-katechety, ale także o postępującym w społeczeństwie kryzysie wiary.

Najgorsze diecezje w Polsce

W poniższej galerii przedstawiamy zestawienie diecezji, w których najmniej osób uczęszcza w niedzielę na mszę świętą.

Sonda
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkołach?
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora