Kryzys w Kościele

Ludzie masowo uciekają z Kościoła. Te miejsca są na to najlepszym przykładem. Tak źle jeszcze w Polsce nie było

2023-01-22 5:00

Ostatnie statystyki nie napawają optymizmem. Polacy wręcz masowo odchodzą od Kościoła Katolickiego! Coraz więcej osób rezygnuje z uczestnictwach w niedzielnych mszach świętych. Sytuacja jest zła w całej Polsce, a także w poszczególnych diecezjach. W wielu z nich na nabożeństwa chodzi zaledwie co piąta osoba. Tak źle jeszcze nie było i wszystko wskazuje, że będzie jeszcze gorzej.

Ludzie masowo uciekają z kościołów

Kościół opublikował właśnie statystyki za 2021 rok. Dane nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że do kościoła uczęszcza o 8,5 procenta mniej Polaków niż w 2019 roku (przypomnijmy, rok temu takich statystyk nie opublikowano, tłumacząc to pandemią COVID-19). Obecnie jest to zaledwie 28,3 proc. populacji, gdzie wcześniej wskaźnik dominicantes wynosił 36,9 proc.

Opublikowane dane są najgorsze od ponad 40 lat. Obecnie do kościoła chodzi o połowę miej Polaków, niż w 1982 roku, gdy odsetek wiernych uczestniczących w mszach świętych w niedzielę wynosił 57 procent.

Najgorsze diecezje w Polsce

W poniższej galerii przedstawiamy zestawienie diecezji, w których najmniej osób uczęszcza w niedzielę na mszę świętą. W zdecydowanej większości z nich w niedzielnych nabożeństwach uczestniczy zaledwie co piąta osoba. Można zatem dojść do wniosku, że Kościół Katolicki w Polsce przechodzi ogromny kryzys. Czy uda się go zatrzymać?

Wciąż najliczniej w niedzielnych nabożeństwach uczestniczą mieszkańcy diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), choć i tam odnotowano spadek z 70,8 proc. W tych diecezjach, przeważnie w regionach na południu Polski, w kościołach wciąż można spotkać tłumy wiernych.

Najgorzej sytuacja wygląda w północno-zachodniej części kraju, gdzie do kościoła, co niedzielę uczęszcza zaledwie kilkanaście procent mieszkańców.

Dominicantes to statystyczny wskaźnik informujący o procencie osób obecnych na niedzielnych mszach świętych w wybraną niedzielę roku, w odniesieniu do liczby katolików zobowiązanych do uczestnictwa we mszy na danym obszarze, czyli parafii, diecezji czy województwa. Wskaźnik ten jest wykorzystywany do charakterystyki skali praktyk religijnych katolików w Polsce.

Sonda
Czy chodzisz do kościoła co niedzielę?
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora

Dlaczego Polacy masowo odchodzą od Kościoła?

Powody mogą zaskakiwać. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają