Ten region to prawdziwy bastion bezbożników. Ludzie masowo uciekają z kościołów

i

Autor: gk Ten region to prawdziwy "bastion bezbożników". Ludzie masowo uciekają z kościołów

Tak źle jeszcze nie było

Bastion bezbożników rośnie w siłę. Ten region to czerwona plama na mapie katolickiej Polski. Ludzie masowo uciekają tu z Kościoła

2023-10-13 13:16

Jeszcze niedawno można było usłyszeć, że 90 procent polskiego społeczeństwa to katolicy. To już zamierzchła przeszłość, czego dowodem są najnowsze statystyki. Według ostatnich wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 roku, Polacy są coraz mniej religijni. Na tle całego kraju najbardziej wyróżnia się Pomorze Zachodnie, gdzie jest najmniej katolików. W tym regionie, na przestrzeni ostatnich lat, od Kościoła odwróciło się również najwięcej osób.

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego odchodzą z Kościoła

Statystyki są miażdżące dla Kościoła Katolickiego. Województwo zachodniopomorskie zawsze znajdowało się na szarym końcu pod względem religijności i było często określane "bastionem bezbożników". Jednak tak źle jak teraz, jeszcze nie było.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2021 r. swoją przynależność do Kościoła Katolickiego w województwie zachodniopomorskim zadeklarowało 64,51 proc. mieszkańców (1 069 457 osób). To najmniej w skali całej Polski. 10 lat wcześniej było to prawie 84 procent mieszkańców (ponad 1,4 mln osób). Spadek jest więc kolosalny i wynosi aż 19 procent.

Statystyki nie napawają optymizmem

Masowe wręcz odchodzenie od Kościoła Katolickiego w północno-zachodniej Polsce potwierdzają nie tylko statystyki przekazane przez GUS. Każdego roku Instytut Kościoła Katolickiego publikuje dane dotyczące życia religijnego Polaków i wynika z nich, że odsetek osób uczestniczących w nabożeństwach i przyjmujących sakramenty regularnie spada. W 2021 roku we mszy św. uczestniczyło zaledwie 16,9 proc. mieszkańców diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Oznacza to, że w niedzielę do kościoła nie chodzi nawet co piąty mieszkaniec Szczecina i okolic. Spada również liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii w szczecińskich szkołach. Obecnie tym przedmiotem zainteresowana jest niespełna połowa uczniów. Najgorzej pod tym względem jest w szkołach ponadpodstawowych.

QUIZ geograficzny. Miejsca kultu religijnego na świecie. Idealna "podróż" na Boże Ciało

Pytanie 1 z 10
Miasto trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Mowa o:
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany