Ilu uczniów chodzi na religię w Szczecinie? Wiceprezydent podaje szczegółowe  statystyki

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ilu uczniów chodzi na religię w Szczecinie? Wiceprezydent podaje szczegółowe statystyki

Jak wygląda sytuacja?

Ilu uczniów chodzi na religię w Szczecinie? Wiceprezydent podaje szczegółowe statystyki

2022-10-07 12:26

Ilu uczniów szczecińskich szkół chodzi na religię, a ilu na etykę? Jak wygląda sytuacja w szkołach podstawowych, liceach i technikach? Ilu rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia religii w przedszkolach? O to pytali szczecińscy radni. Jest odpowiedź na interpelację, która zawiera szczegółowe dane.

Szczecińscy radni PiS zapytali o liczbę uczniów uczęszczających na lekcję religii i etyki. Agnieszka Kurzawa i Krzysztof Romianowski wystosowali w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, prosząc o szczegółowe statystyki dotyczące przedszkoli, szkół podstawowych oraz liceów i techników. Odpowiedzi udzieliła im zastępczyni prezydenta Lidia Rogaś.

Radni wystosowali interpelację po tym jak dyrektorka jednego ze szczecińskich przedszkoli postanowiła usunąć krzyże ze ścian. "Zważając na ostatnią sytuację w jednym ze szczecińskich przedszkoli, kiedy to dyrekcja podjęła decyzję zdjęcia krzyży na podstawie telefonu jednego rodzica, chcielibyśmy otrzymać kompleksową informację, która w najbardziej wymierny sposób określi zapatrywania się na kwestie religijne rodziców, dzieci i młodzieży" - czytamy w interpelacji.

W szczecińskich przedszkolach na lekcje religii uczęszcza 44 procent dzieci. Najmniej w grupie trzylatków, bo zaledwie 14 procent. Wraz z wiekiem dzieci, odsetek wzrasta. Na religię chodzi 67 procent sześciolatków.

W przypadku szkół podstawowych zainteresowanie lekcjami religii wynosi około 68 procent. Na religię chodzi najwięcej pierwszoklasistów (76 procent). Później zainteresowanie spada nawet do połowy, by znów wzrosnąć w ósmej klasie, gdy uczniowie przystępują do sakramentu bierzmowania. Na lekcje etyki chodzi jedynie 4 procent uczniów szkół podstawowych.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w liceach, gdzie na religię uczęszcza zaledwie 19 procent uczniów i technikach, gdzie frekwencja na lekcjach religii wynosi niewiele ponad 12 procent. Na etykę uczęszcza jedynie 3 procent licealistów i niespełna półtora procenta uczniów technikum.

Szczegółowe statystyki dotyczące uczniów według poszczególnych klas, można znaleźć w odpowiedzi na interpelację radnych.

Sonda
Czy lekcje religii powinny być organizowane w szkołach?
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora