Sztuka na stercie piachu. Rzeźba ze szczecińskiego amfiteatru jak odpad budowlany? [ZDJĘCIA]

2020-10-26 15:07

"Potraktowali rzeźbę jak odpad budowlany" - zaalarmował nas jeden z czytelników. Chodzi o charakterystyczną stalową instalację, która zdobiła szczyt widowni w Teatrze Letnim. Podczas trwających od kilku tygodni prac budowlanych, rzeźba została usunięta ze swojego dotychczasowego miejsca i trafiła na hałdę ziemi i piachu. Widok jest bardzo przygnębiający.

Chodzi o "Kompozycję z metalu" autorstwa Mieczysława Weltera - jedną z kilku rzeźb, które stanęły w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w nowo wybudowanym Teatrze Letnim. Mierząca około 5 metrów, stalowa rzeźba z dwoma otworami, stanęła na szczycie widowni, w jej centralnej części.

Rzeźba jak odpad budowlany?

Podczas prac związanych z rozpoczętą latem 2020 roku przebudową Teatru Letniego, rzeźba musiała zostać zdemontowana. Jednak - jak zauważył nasz czytelnik - sposób jej przechowywania pozostawia wiele do życzenia. Została ona dosłownie "rzucona" na hałdę urobku, między różnymi materiałami budowlanymi, wśród pracującego ciężkiego sprzętu, co może budzić uzasadnione obawy o jej dalsze losy. Sprawdziliśmy. Rzeczywiście leży ona na ziemi i sprawia wrażenie, jakby nie była w jakikolwiek sposób zabezpieczona przed ewentualnym uszkodzeniem.

Rzeźba na stercie piachu

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Miasto uspokaja

Miasto zapewnia jednak, że zarówno ta jak i pozostałe rzeźby znajdujące się na terenie szczecińskiego amfiteatru, są bezpieczne.

- Wykonawca inwestycji, dokłada wszelkich starań aby składowane na terenie inwestycji rzeźby nie uległy uszkodzeniu - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji. - Wszystkie rzeźby znajdujące się w sąsiedztwie inwestycji, zostały spisane i zabezpieczone tak aby nie doszło do omyłkowego zniszczenia rzeczy wartościowych. Zostały one zeskładowane i zabezpieczone ogrodzeniem.

Co jednak z "Kompozycją z metalu", która wzbudziła największy niepokój?

- Rzeźba została zdementowana z należytą starannością i bez żadnych uszkodzeń umieszczona w miejscu, w którym na ten moment nie są prowadzone żadne prace - dodaje Piotr Zieliński. - Została odcięta od fundamentu a następnie oparta o zbocze przygotowanego wykopu, ponieważ nie może samodzielnie stać do czasu wykonania ponownego jej montażu w innym docelowym miejscu w obrębie amfiteatru.

Jak zapewnia przedstawiciel magistratu, w celu dodatkowego zabezpieczenia, rzeźba zostanie dodatkowo osłonięta i wygrodzona.

Co zmieni się w Teatrze Letnim?

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Strajk kobiet w Szczecinie