Szczecin: Teatr Letni w przebudowie. Na placu budowy sporo się dzieje! [ZDJĘCIA]

2020-10-15 10:06

To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Szczecinie, a po przebudowie zyska zupełnie nowe oblicze. Trwa modernizacja Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w szczecińskim Parku Kasprowicza. Zaawansowanie prac jest już na wysokim poziomie.

Po dawnych trybunach nie ma już śladu. Zniknęły również elementy sceny - poza charakterystycznym betonowym łukiem, górującym nad amfiteatrem.

- Na skarpie trwa wykonywanie ław fundamentowych pod budowę przyszłych trybun teatru - informuje Piotr Zieliński z urzędu miasta. - Prowadzone są roboty związane z budową zewnętrznych instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

Prace trwają również przy odnawianiu najbardziej charakterystycznego elementu szczecińskiego amfiteatru, czyli betonowego łuku.

- Łuk przechodzi prace naprawcze i malarskie. Zdemontowano z niego m.in. pomost techniczny - dodaje Piotr Zieliński.

W najbliższych dniach, rozpoczną się prace związane z wykonywaniem pali pod słupy podtrzymujące konstrukcję zadaszenia. Kolejnym etapem robót będzie montaż prefabrykatów trybun.

Inwestycja powinna być gotowa wiosną 2022 roku. Jej koszt to blisko 33,5 mln zł.

Utrudnienia dla pieszych i rowerzystów

Przejście alejką parkową Juliana Fałata na wysokości teatru zostało zamknięte. Do końca października zostanie zachowana możliwość dojścia do Baru Platan oraz budynku toalet miejskich. Od 1 listopada, aleja Juliana Fałata zostanie zamknięta w obrębie istniejącego ogrodzenia amfiteatru.

Co zmieni się w Teatrze Letnim?

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"