Tramwaj w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Nowe ceny komunikacji miejskiej w Szczecinie już wiosną. Będziecie zaskoczeni!

2020-10-15 7:26

Już za kilka miesięcy pasażerów komunikacji miejskiej czekają spore zmiany cen biletów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale zła wiadomość. Co się zmieni i dlaczego ta informacja może ucieszyć wielu mieszkańców? Sprawdźcie!

Od 1 kwietnia 2021 roku w Szczecinie wprowadzone zostaną zmiany w opłatach za przejazdy tramwajami i autobusami. Ku zaskoczeniu mieszkańców, nie będą to podwyżki cen. Wręcz przeciwnie - bilety okresowe będą tańsze!

Podczas, gdy w dobie kryzysu spowodowanego pandemią, szukając oszczędności, największe miasta w Polsce planują podwyższenie cen biletów komunikacji miejskiej, Szczecin zamierza obniżyć opłatę między innymi za bilety okresowe. - Komunikacja miejska jest jednym z najważniejszych elementów żywej, miejskiej tkanki. Rozwój miast uzależniony jest właśnie od polityki zrównoważonego transportu. W Szczecinie proces zmian rozpoczął się kilka lat temu i wciąż trwa - informuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Jego kulminacja jeszcze przed nami, dlatego wynikiem szerokiej dyskusji na ten temat są planowane zmiany w strefie płatnego parkowania, co pociąga za sobą następne decyzje.

Zmniejszenie opłat za bilety kresowe ma być zachętą do korzystania z komunikacji miejskiej. Działania są spójne i zawierają się nie tylko w polityce transportu zrównoważonego, ale także części parkingowej. Przypomnijmy, od 1 kwietnia zmienią się także zasady działania szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania. Plany są długofalowe.

- Szereg inwestycji w komunikację miejską w ostatnich latach pokazuje, że zrównoważony transport jest priorytetem. Szczeciński Szybki Tramwaj i plany jego przedłużenia, modernizacja zajezdni, budowa pętli Turkusowa, przebudowa ulicy Szafera, placu Szarych Szeregów i Wyszyńskiego, ale przede wszystkim rozpoczęcie tworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej pokazuje jednoznacznie trend i kierunek, w jakim idzie miasto - dodaje Hanna Pieczyńska. - Szczecin rozpoczął komunikacyjną rewolucję, której skutki odczuwalne są już teraz. Przypominamy, że samo zadanie SKM to przebudowa lub modernizacja linii kolejowych, budowa zintegrowanych węzłów i przystanków z parkingami P&R i B&R (windy, podjazdy dla osób niepełnosprawnych) i urządzeniami integracji transportu takich jak tablice informacji pasażerskiej, biletomaty i kasowniki. To jeden z największych projektów dotyczących komunikacji miejskiej w Europie.

Kolejne przykłady zmian w komunikacji miejskiej to dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe, zmiany w siatce połączeń.

- Pojazdy komunikacji miejskiej przejeżdżają o ponad 2 miliony kilometrów więcej niż jeszcze 8 lat temu - podkreśla rzeczniczka ZDiTM. - Powstało ponad 20 dodatkowych linii i prawie 200 przystanków. Innowacyjna na skalę całego kraju okazała się propozycja jaką jest transport na żądanie.

Ostatnie zmiany cen komunikacji miejskiej w Szczecinie miały miejsce w 2012 roku.

Co się zmieni od 1 kwietnia? Zmiany dotyczą biletów okresowych, co oznacza, że inaczej zapłacimy za bilety dobowe, miesięczne lub 3-miesięczne. Co ważne - wszystkie będą tańsze niż dotychczas. Dla przykładu - za normalny bilet 24-godzinny zapłacimy nie 12, lecz 10 złotych. Miesięczna sieciówka na wszystkie linie stanieje o 20 złotych, a kwartalna - o ponad 50 złotych.

Nowy cennik ZDiTM w Szczecinie

i

Autor: ZDiTM Szczecin
Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"