Eksplozja Tallboya

i

Autor: Kadr z filmu / Facebook / Marynarka Wojenna RP

Tak EKSPLODOWAŁ Tallboy! ZOBACZ wyjątkowe nagranie z lotu ptaka [WIDEO]

2020-10-14 11:05

"Ewenement na skalę światową" - tak można w skrócie opisać skomplikowaną operację neutralizacji ogromnej bomby z czasów II wojny światowej, która od kilkudziesięciu lat zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. We wtorek, dzięki staraniom wojska, udało się bezpowrotnie usunąć niebezpieczną "pamiątkę" sprzed lat. Nagranie przedstawiające wybuch widziany z niecodziennej perspektywy, opublikowała Marynarka Wojenna.

"Największy niewybuch znaleziony w historii Polski zneutralizowany! Bomba lotnicza Tallboy, ewenement na skalę światową, została skutecznie zneutralizowana przez Grupę Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Była to pierwsza na świecie neutralizacja bomby tego typu przeprowadzona pod wodą" - czytamy w opisie filmu zrealizowanego przez Politechnikę Poznańską i 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża, opublikowanego na facebookowym profilu Marynarki Wojennej RP.

Niedogodności związane z usuwaniem bomby, mieszkańcy Świnoujścia odczuwali przez dwa dni. Z powodu działań wojska, część mieszkańców musiała wcześnie rano opuszczać swoje domy. Na spore utrudnienia napotkali również kierowcy. Nie działała również przeprawa "Centrum", w pobliżu której zalegała 5,5-tonowa bomba. Zamknięty był także most na wyspę Karsibór.

Na szczęście utrudnienia trwały krócej niż zakładano. Ogromny niewybuch udało się zneutralizować wcześniej, niż zakładał to harmonogram. Dobre warunki pogodowe na Kanale Piastowskim pozwoliły specjalistom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przyspieszyć prace nad neutralizacją Tallboya. Szybciej dokonano niwelacji dna i odsłonięcia górnej powierzchni korpusu bomby. Następnie ułożony został pierścień PCV w osi pocisku, który umożliwił przygotowanie procesu deflagracji. Jego efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz zredukowanie ilości materiału wybuchowego.

Eksplozja 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej "Tallboy"

"Tallboy" to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej, ważąca ponad 5 ton. Niebezpieczny ładunek został znaleziony we wrześniu ubiegłego roku, podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście. To największy niewybuch, jaki dotychczas znaleziono w Polsce. Akcja neutralizacji Tallboya była jedną z największych tego typu operacji w Europie.