Neutralizacja Tallboya

i

Autor: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Tallboy to już PRZESZŁOŚĆ! Życie mieszkańców Świnoujścia wraca do normy

2020-10-14 7:59

Już bez porannej ewakuacji, niedziałającej przeprawy promowej i innych licznych utrudnień. Po neutralizacji Tallboya, czyli ogromnej bomby z czasów II wojny światowej, życie w Świnoujściu wraca do normy.

Niedogodności związane z usuwaniem niebezpiecznej "pamiątki" sprzed dziesięcioleci, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego, trwały dwa dni. Z powodu działań wojska, część mieszkańców Świnoujścia musiała wcześnie rano opuszczać swoje domy. Na spore utrudnienia napotkali również kierowcy. Nie działała również przeprawa "Centrum", w pobliżu której zalegała 5,5-tonowa bomba. Zamknięty był także most na wyspę Karsibór.

Wybuch bomby Tallboy w Świnoujściu

Na szczęście utrudnienia trwały krócej niż zakładano. Ogromny niewybuch udało się zneutralizować wcześniej, niż zakładał to harmonogram. Dobre warunki pogodowe na Kanale Piastowskim pozwoliły specjalistom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przyspieszyć prace nad neutralizacją Tallboya. Szybciej dokonano niwelacji dna i odsłonięcia górnej powierzchni korpusu bomby. Następnie ułożony został pierścień PCV w osi pocisku, który umożliwił przygotowanie procesu deflagracji. Jego efektem było odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz zredukowanie ilości materiału wybuchowego.

– Mamy doskonałych specjalistów nurków minerów. Pokazali, że mimo ogromnego przecież stresu, jaki im towarzyszył, potrafili maksymalnie wykorzystać dobre warunki pod wodą i dzięki temu uwolnić nas od zagrożenia szybciej, niż to planowano – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję też wszystkim służbom, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem: Policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Żegludze Świnoujskiej oraz Komunikacji Autobusowej, a także służbom miejskim oraz służbom pana wojewody.

Prezydent Świnoujścia podziękował również mieszkańcom, którzy dzielnie znieśli wszelkie niedogodności.

- Jestem dumny z naszych mieszkańców – mówi Janusz Żmurkiewicz. – Wykazali się dużym rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wzięli sobie do serca mój apel i w tych dniach zamiast samochodem przesiedli się do miejskich autobusów, a z samej przeprawy promowej korzystali pieszo lub rowerem. Podobnie inni kierowcy, którzy przełożyli planowane przyjazdy do Świnoujścia na terminy po zakończeniu operacji. To dzięki takim odpowiedzialnym postawom uniknęliśmy potężnych kolejek na przeprawie i korków w samym mieście.

"Tallboy" to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej, ważąca ponad 5 ton. Niebezpieczny ładunek został znaleziony we wrześniu ubiegłego roku, podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście. To największy niewybuch, jaki dotychczas znaleziono w Polsce. Akcja neutralizacji Tallboya była jedną z największych tego typu operacji w Europie.