Świnoujście. Oto historia bomby Tallboy. Ten olbrzym miał pokonać Niemców [GALERIA]

2020-10-12 12:51

W dniach 12 - 16 października przeprowadzona zostanie w Świnoujściu neutralizacja Tallboya - największej bomby lotniczej znalezionej na terenie Polski. Brytyjska bomba lotnicza Tallboy jest to jedna z największych bomb zrzucanych podczas II wojny światowej. Służyła do niszczenia celów strategicznych. Jak Tallboy znalazł się w Świnoujściu?

W dniach 12-16 października 2020 r. specjaliści z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą w Świnoujściu neutralizację niewybuchu z czasów II wojny światowej. To brytyjska bomba lotnicza nazywana Tallboy. Zawiera 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania, co odpowiada 3,6 tonom trotylu. W związku z tym, w tych dniach, w godzinach od 7.00 do 17.00, możliwość korzystania z przepraw promowych będzie w Świnoujściu ograniczona, nieczynna będzie m.in. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (promy Karsibór), nie wolno będzie przebywać w wodzie. Prezydent zarządził również ewakuację osób przebywających w tzw. strefie bezwzględnej.

Tallboy - gigantyczna bomba

Jak Tallboy znalazł się w Świnoujściu? Tallboy - z angielskiego wysoki chłopiec – to jak podaje Wikipedia, używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej Grand Slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby earth quake. Rozmiary i masa bomby były tak duże, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster dysponujący odpowiednio dużą komorą bombową. Po raz pierwszy użyta w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Licencję na produkcję bomb Tallboy zakupiły także Stany Zjednoczone. Na jej podstawie opracowano tam bombę kierowaną VB-13 Tarzon.

Tallboy znaleziony w Świnoujściu

Do końca wojny dywizjon specjalnie przygotowanych bombowców Avro Lancaster zrzucił 854 takie bomby, m.in. zatapiając niemiecki pancernik „Tirpitz”. Niewybuch bomby Tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika „Lützow” w 1945 r.

Ewakuacja w centrum Szczecina. Saperzy usuwali bombę z czasów II wojny światowej