Świnoujście. Ewakuacja zakończona! Nurkowie szykują się do akcji usunięcia Tallboya

i

Autor: Marynarka Wojenna RP Świnoujście. Ewakuacja zakończona! Nurkowie szykują się do akcji usunięcia Tallboya

Świnoujście. Neutralizacja Tallboya. "Każde drganie może wywołać nieoczekiwaną eksplozję"

2020-10-12 11:25

Tallboy w Świnoujściu. Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli w poniedziałek rano przygotowania do neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, zalegającej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Bomba musi zostać najpierw odkopana i zabezpieczona. To największy z dotychczas znalezionych na torze wodnym niebezpiecznych obiektów.

Trwa akcja wydobycia potężnej bomby lotniczej Tallboy, która zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Zakończyła się już ewakuacja mieszkańców, wkrótce nurkowie przystąpią do prac podwodnych.

Niebezpieczna bomba w Świnoujściu

"Dziś i jutro nurkowie wykonają intensywną pracę, aby przygotować ten obiekt - przede wszystkim będą go odkopywali, bo jest głęboko zakopany w dnie, będą wybierali urobek, zabezpieczali, tak, aby ten obiekt w żaden sposób się nie poruszył, bo każde drganie, każde uderzenie, każde przesunięcie tego obiektu mogłoby spowodować jego nieoczekiwaną eksplozję" – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Dodał, że operacja jest bardzo skomplikowana i będzie wykonywana bardzo powoli. "Dno ma to do siebie, że piasek się przesuwa, obiekt może się przemieścić. Nie chcielibyśmy do tego dopuścić, ponieważ stwarza to bardzo duże zagrożenie; musimy to odpowiednio zabezpieczyć" – wyjaśnił kmdr ppor. Lewandowski.

W prace przy neutralizacji Tallboya zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przy niewybuchu będzie pracować ok. 20 nurków-minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Marynarze współpracują też z firmą, która dotychczas poszukiwała niebezpiecznych przedmiotów na torze wodnym Świnoujście-Szczecin. "Warunki są bardzo trudne. W samym Kanale Piastowskim są bardzo duże prądy, nurkowie-minerzy będą działali przy ograniczonej widoczności, do tego 12 m pod wodą – czeka ich ciężka praca" – powiedział rzecznik 8. Flotylli, dodając, że w poniedziałek warunki atmosferyczne są sprzyjające, marynarze nie przewidują więc na razie "komplikacji ze strony pogody".

Tallboy na dnie Kanału Piastowskiego

Neutralizacja bomby metodą deflagracji (oddziaływania na materiał wybuchowy innym materiałem wybuchowym i wkładką kumulacyjną) zaplanowana jest na środę. Proces zostanie uruchomiony zdalnie. Cała operacja planowana jest na pięć dni, ale może zakończyć się wcześniej - czwartek i piątek to terminy zapasowe.

Brytyjska bomba lotnicza Tallboy znaleziona została na dnie Kanału Piastowskiego w pobliżu ogólnodostępnej przeprawy promowej Centrum podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. To największy z dotychczas znalezionych na torze wodnym niebezpiecznych obiektów. Codziennie podczas akcji nurków-minerów mieszkańcy Karsiboru i Ognicy, którzy mieszkają w promieniu 2,5 km od osi toru wodnego, będą musieli opuszczać swoje domy. Od godz. 7 do 17 nie będą kursowały promy na ogólnodostępnej przeprawie promowej Centrum.

Ewakuacja w centrum Szczecina. Saperzy usuwali bombę z czasów II wojny światowej
Nasi Partnerzy polecają