Świnoujście. Ewakuacja w mieście! Tallboy - bomba GIGANT zostanie zneutralizowana [ZDJĘCIA]

i

Autor: DOMIN / Wikipedia Świnoujście. Ewakuacja w mieście! Tallboy - bomba GIGANT zostanie zneutralizowana [ZDJĘCIA]

Świnoujście. Ewakuacja w mieście! Tallboy - bomba GIGANT zostanie zneutralizowana [ZDJĘCIA]

2020-10-12 8:03

Świnoujście. Ewakuacja w mieście! Mieszkańców czekają poważne zmiany na drogach w związku z neutralizacją niewybuchu Tallboy. Zamknięta zostanie przeprawa „Centrum”, wprowadzone są zmiany w organizacji ruchu w mieście, część ulic jest nieprzejezdna. Wszystko w związku z neutralizacją ogromnej bomby z czasów II Wojny Światowej. Bomba Tallboy waży aż 2,5 tony!

W dniach 12-16 października 2020 r. specjaliści z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą neutralizację niewybuchu z czasów II wojny światowej. To brytyjska bomba lotnicza nazywana Tallboy. Zawiera 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania, co odpowiada 3,6 tonom trotylu. W związku z tym, w tych dniach, w godzinach od 7.00 do 17.00, możliwość korzystania z przepraw promowych będzie w Świnoujściu ograniczona, nieczynna będzie m.in. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (promy Karsibór), nie wolno będzie przebywać w wodzie. Prezydent zarządził również ewakuację osób przebywających w tzw. strefie bezwzględnej.

Codziennie na czas jej trwania w godzinach 7.00 – 17.00 NIECZYNNA będzie ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (Karsibory). Natomiast przeprawę „Warszów” obsługiwać będą cztery promy – dwa Bieliki i dwa Karsibory. Bieliki będą zabierać tylko samochody osobowe i ruch pieszo- rowerowo – motorowy. Karsibory – wszystkie pojazdy.

- Robimy wszystko, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zupełnie nie da się ich wyeliminować. Kolejek na prom nie unikniemy. Możemy tylko starać się, aby były możliwie jak najkrótsze – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

I dlatego prezydent zwraca się z apelem, aby mieszkańcy, którzy zwykle przeprawiają się samochodami, w miarę możliwości w tych dniach zrezygnowali z aut i przesiedli się do autobusów komunikacji miejskiej lub na rowery.

- Rozumiem, że nie zawsze będzie to możliwe, ale jeśli przynajmniej część mieszkańców zostawi w tym czasie swoje samochody w domu, to z pewnością na tym skorzystają. Po prostu szybciej przeprawią się promem – mówi prezydent.

Apel prezydenta dotyczy również osób spoza Świnoujścia, które w dniach 12-16 października planują przyjazd samochodem do miasta. Jeśli tylko mają taką możliwość, proszone są o przesunięcie terminu przyjazdu po zakończeniu akcji. A jeśli nie jest to możliwe, muszą liczyć się z utrudnieniami w przeprawie promowej. Także kierowcy jadących od strony Niemiec, którzy ogólnodostępną przeprawę „Centrum” (promy Karsibór) traktują jako drogę tranzytową w głąb kraju (np. dojazd do Kołobrzegu, Gdańska, Międzyzdrojów). W dniach 12-16 października powinni kierować się na najbliższe przejścia graniczne Kołbaskowo - Pommellen i Lubieszyn - Linken.

Wszystkie sklepy, instytucje itp., które korzystają z dostaw przez samochody ciężarowe również proszone są w miarę możliwości o zapewnienie odpowiedniej logistyki dostaw w okresie trwania operacji.

Ewakuacja w centrum Szczecina. Saperzy usuwali bombę z czasów II wojny światowej

Najważniejsze daty w kalendarzu. WSTYD ich nie znać!

Pytanie 1 z 12
24 grudnia to...