Świnoujście: Koronawirus uziemił ogromny niewybuch. Tallboy wciąż czeka na neutralizację [ZDJĘCIA]

2020-04-27 11:51 Domin / gk

Wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi neutralizacja potężnej bomby z czasów II wojny światowej, zalegającej dnie Kanału Piastowskiego w okolicach Świnoujścia. Skomplikowana operacja neutralizacji niewybuchu opóźnia się. Przyczyn jest kilka. Wśród nich jest również panująca od kilku tygodni epidemia koronawirusa.

Konieczne jest m.in. dokładne przebadanie dna kanału, w miejscu, gdzie znajduje się niewybuch.

- W wyniku bardzo dokładnego przeszukania dna, w promieniu kilkuset metrów od Tallboy'a, stwierdzono dużą ilość kontaktów ferromagnetycznych - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z sekcji prasowej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. - Każdy z tych kilkuset obiektów musi zostać dokładnie sprawdzony i usunięty przez Urząd Morski, aby przed rozpoczęciem operacji nurkowie 8.FOW mieli pewność, że w pobliżu nie znajduje się żaden inny obiekt zawierający w sobie materiał wybuchowy.

Sytuację utrudnia również pandemia, która spowodowała znaczne spowolnienie prac.

Konkretny termin operacji neutralizacji bomby nie został jeszcze ustalony. Być może nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu.

„Tallboy” to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej, ważąca ponad 5 ton. Niebezpieczny ładunek został znaleziony we wrześniu ubiegłego roku, podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Szczecin-Świnoujście. To największy niewybuch, jaki dotychczas znaleziono w Polsce.

Super Raport 24 IV (goście: Zandberg, Jankowski, Migalski)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE