Napis na budynku Trafostacji Sztuki zbulwersował radnego Mateckiego

i

Autor: gk

Szczeciński radny ZBULWERSOWANY z powodu... neonu. Skojarzył mu się z NIEMCAMI!

2020-12-23 7:16

Radnego PiS ze Szczecina, Dariusza Mateckiego bardzo zbulwersował neon, który pojawił się na jednym z budynków i skojarzył mu się... z Niemcami. Nie chodzi jednak o żaden z licznie występujących w Szczecinie szyldów o jakże "swojskim" brzmieniu, jak np. "Döner Kebab", "Zigaretten" czy "Wechselstube", lecz o napis "Wolne miasto Szczecin", który zawisł na budynku Trafostacji Sztuki przy ul. Św. Ducha.

Instalacja Andrzeja Wasilewskiego "Wolne Miasto Szczecin", która powstała we współpracy z Mikołajem Iwańskim jest częścią wystawy "Co sobie kto na swój temat wymyśli" stworzonej przez artystów szczecińskich bądź związanych ze szczecińskim środowiskiem, opowiadającej przewrotnie o powojennych losach miasta oraz diagnozującej jego współczesną tożsamość i dokonującej przeglądu utrwalonych symboli i mitów. Kolorowy neon zawisł na fasadzie Trafostacji Sztuki.

Zobacz też: PRZERAŻAJĄCE statystyki zgonów w Zachodniopomorskiem. Ludzie MASOWO umierają!

Matecki: "Marzy się im Freie Stadt Stettin?"

Radny, któremu napis najwyraźniej się nie spodobał i który nie kryje swoich skrajnie prawicowych poglądów, postanowił postraszyć szczecinian "złym Niemcem" przywołując historyczne skojarzenia z Wolnym Miastem Gdańsk. Najpierw na jednym z wielu prowadzonych przez siebie profili na Facebooku zamieścił wpis o treści: ""Wolne Miasto Szczecin" - taki napis zamontowano dziś na miejskiej instytucji "kultury" (chociaż bardziej - antykultury). Marzy się im Freie Stadt Stettin?". Następnie udostępnił go na swoim oficjalnym profilu z komentarzem: "Co dalej? Wały Chrobrego zamienią na Hakenterrasse?".

Zobacz też: Szczecinianie omijają kościoły SZEROKIM ŁUKIEM! Czy to już miasto BEZBOŻNIKÓW?

Pod wpisami pojawiły się liczne komentarze, zarówno popierające radnego, jak i wyśmiewające jego spiskowe teorie.

  • "To powinno być ścigane z urzędu!"
  • "Folksdojcze coraz bardziej "fikają" czas gonić!!!"
  • "Podobnie jak Gdańsk, kolejne miasto wolne od polskości"
  • "Pogonić ten lewacki magistrat"
  • "Nie rozumiem co i komu przeszkadza każde z tych słów oddzielnie oraz jako całość? Wolność? Miasto? czy Szczecin? A że niektórzy mają skojarzenia z daleką przeszłością to już najwyraźniej ich problem, ale od tego są specjaliści"
  • "Oj chłopie Ty to masz naprawdę problem ze sobą. Nie dość że powielasz własne posty, to jeszcze masz problem z akceptacją historii, historii miasta, którego tak bronisz i które reprezentujesz"
  • "Mam nadzieję, że w następnej kadencji nie będzie Pana w radzie miasta. Tacy ludzie jak Pan uwsteczniają nasze miasto w rozwoju!"
  • "Masz obsesję, Matecki. To się leczy u psychiatry"

- czytamy na Facebooku.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

TRAFO: "Przyjmujemy to ze smutkiem jako wyraz nieprzepracowanych resentymentów"

Do wpisu radnego Mateckiego odnieśli się również przedstawiciele Trafostacji Sztuki, którzy nie kryją swojego zaskoczenia taką interpretacją instalacji.

"Tymczasem ze zdumieniem od paru godzin możemy przeczytać na niektórych profilach facebookowych, głosy oburzenia, kojarzące słowo „wolne” z językiem… niemieckim (sic!). Przyjmujemy to ze smutkiem jako wyraz nieprzepracowanych resentymentów.

Uważamy, że ulica św. Ducha nabrała teraz radości i światła. Kolorowa paleta barw to podstawa sztuk wizualnych i obrazu, a także wielowymiarowego obrazu świata. Z kolei rozumienie wolności traktujemy w pełni wieloznacznie. To jedna z podstawowych uniwersalnych kategorii filozoficznych i obywatelskich, nie konotującej jedynie „wolności od”, ale również „wolność do”. Tak, wolność jest w naszym mieście jedną z głównych kategorii tożsamościowych i nie jest własnością żadnej z grup światopoglądowych. Złożenie słów WOLNY i SZCZECIN traktujemy synonimicznie, z pełną otwartością, nie zamykając ich w siatce utartych schematów i najprostszych bieżących skojarzeń" - czytamy na stronie internetowej TRAFO.

Zobacz też: Bardzo OSTRE słowa radnej PiS na Twitterze. "Wstrętne stare baby"

 

Sonda
Czy napis "Wolne miasto Szczecin" kojarzy ci się z Niemcami?

Dariusz Matecki znany jest z tego, że lubi być w centrum uwagi. Świadczą o tym jego kontrowersyjne wypowiedzi lub inicjatywy. Przypomnijmy, przed ubiegłorocznym Marszem Równości, radny chciał "zdezynfekować" plac Solidarności od "ideologii LGBT", a gdy nie spodobała mu się wypowiedź papieża Franciszka, poradził mu, by zrezygnował z z urzędu. Matecki znalazł też oryginalny sposób na pozbycie się dzików z miasta. Mianowicie poradził, by "najlepiej je zjeść".

Wiśnia japońska na Jasnych Błoniach zakwitła na same święta!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany