Szczecin: Stary wiadukt w przebudowie. Pociągi niemal "wiszą" w powietrzu

2021-04-13 8:09

Zniknęła już część starego wiaduktu kolejowego nad ulicą Kolumba. Wiekowy i mocno zaniedbany obiekt przechodzi właśnie gruntowną przebudowę, która nie tylko przywróci mu estetyczny wygląd, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pasażerów. Pomimo skomplikowanych prac, ruch na wiadukcie wciąż jest utrzymany. Zniknęło już jedno przęsło, pociągi wyjeżdżające i wjeżdżające na stację Szczecin Główny, przemieszczając się po "odchudzonym" wiadukcie, niemal "wiszą" w powietrzu. Prace potrwają przez najbliższe kilka miesięcy.

Obok przejeżdżających pociągów, kilka metrów nad ziemią wykonawca demontuje stare przęsła wzdłuż jednego z dwóch torów. Zastąpią je nowe elementy wiaduktu, które są przygotowywane poza placem budowy, następnie będą dowiezione i zamontowane. Ułożone zostaną nowe tory i zamontowana sieć trakcyjna. Obecnie ruch pociągów odbywa się po jednym torze. Po zakończeniu tego etapu pdobne prace obejmą konstrukcję w obszarze drugiego toru.

Zobacz też: Okrągły stół w sprawie SKM. Prezydent Szczecina: "Nie jestem optymistą"

Przebudowywane i wzmacniane są również przyczółki i filary wiaduktu. Konstrukcja jest czyszczona i zabezpieczana przed korozją, dzięki czemu poprawi się jej stan i wygląd.Remontowany jest również 40-metrowy odcinek muru oporowego obok wiaduktu przy ulicy Owocowej. Naprawiane i uzupełniane są ubytki w ścianie oraz gzyms ogrodzenia. Mur jest wzmacniany, oczyszczany i malowany.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na remont wiaduktu i muru oporowego przeznaczają ponad 10 mln zł. Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 roku.

Zobacz też: Jest już fragment tunelu pod Świną. To zaledwie jedna tysięczna całości [ZDJECIA]

Express Biedrzyckiej - Jacek Jaśkowiak: Dworczyk jest perłą w koronie tego rządu