Miejskim rowerem na kąpielisko? Szczeciński radny pyta o nowe strefy BikeS. Jest odpowiedź!

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Miejskim rowerem na kąpielisko? Szczeciński radny pyta o nowe strefy BikeS. Jest odpowiedź!

Miejskim rowerem na kąpielisko? Szczeciński radny pyta o nowe strefy BikeS. Jest odpowiedź!

2022-04-06 11:52

Nowy system roweru miejskiego działa w Szczecinie od początku marca 2022 roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 800 jednośladów i 100 stref, w których można wypożyczyć lub zwrócić rower. Okazuje się jednak, że są miejsca, w pobliżu których takich stref nie ma, a mogą się przydać. Zwrócił na to uwagę jeden ze szczecińskich radnych.

Nowy BikeS ma między innymi tę zaletę, że liczba miejsc, w których można wypożyczyć lub zwrócić jednoślad, nie wymaga kosztownej budowy nowych stacji. W zależności od potrzeb, strefy wypożyczenia rowerów mogą być tworzone w różnych punktach miasta, gdzie aktualnie panuje zwiększony ruch, np. przy okazji imprez plenerowych lub w miejscach, które są uczęszczane tylko w określonym czasie. Zaliczają się do nich m.in. miejskie kąpieliska czy tereny rekreacyjne, na których wzmożony ruch panuje w przeważnie okresie wakacyjnym. Jeden ze szczecińskich radnych zwrócił na to uwagę i wystosował interpelację do prezydenta miasta.

Patryk Jaskulski wskazał, jako miejsce lokalizacji takiej strefy, pętlę Głębokie. O ile przez przeważającą część roku rower miejski niekoniecznie byłby potrzebny w tym miejscu, to w sezonie wakacyjnym przydałby się jak najbardziej. Znajduje się tutaj bowiem jedno z kąpielisk miejskich, tereny rekreacyjne i szlaki spacerowe, do których mieszkańcy, oprócz własnych samochodów i komunikacji miejskiej, mogliby dojeżdżać rowerami.

"Przy węźle Głębokie- rower miejski w tym miejscu byłby świetnym uzupełnieniem oferty rekreacyjnej dla mieszkańców Szczecina. Mieszkańcy bardzo liczą na możliwość rowerowych wycieczek po terenie Lasów Miejskich oraz wokół Jeziora Głębokie"

- czytamy w interpelacji.

Czytaj też: Nowe rondo na szczecińskim Międzyodrzu nabiera kształtów. Uwagę przykuwa jeden ważny szczegół [ZDJĘCIA, WIDEO]

Radny wskazał też inne miejsce, które nie zostało uwzględnione w planach sieci Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Chodzi o park im. Tadeusza Kutrzeby, który znajduje się na Pogodnie.

"Przy Parku Międzyosiedlowym im. Tadeusza Kutrzeby, lub w ciągu ulicy Grota Roweckiego- w okolicy osiedla Somosierry mieszka kilka tysięcy mieszkańców, którzy od lat marzą o rozszerzeniu oferty transportu miejskiego o rower miejski. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyznaczeniem dodatkowej stacji w tym miejscu jest fakt iż, osiedle jest połączone trasą rowerową z samym centrum miasta dzięki ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Taczaka i 26 Kwietnia"

- argumentuje radny.

Odpowiedzi na interpelację udzieliła Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina. Wynika z niej, że miasto planuje stworzenie sezonowych stref przy miejskich kąpieliskach. Chodzi nie tylko o jezioro Głębokie, ale również kąpielisko Arkonka, które znajduje się na atrakcyjnych terenach rekreacyjnych.

"Strefy te będą działać od maja do końca września"

- zapowiada Anna Szotkowska.

Bardziej złożona jest kwestia strefy wypożyczeń przy parku im. Tadeusza Kutrzeby. Jak informuje wiceprezydent Szotkowska, po trzech miesiącach działania systemu ma zostać przeprowadzona analiza jego funkcjonowania, na podstawie której zapadną decyzje dotyczące utworzenia nowych stref.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego BikeS, rowery zostały wypożyczone 26 tysięcy razy. Jest to niższy wynik niż w analogicznych okresach w latach ubiegłych.

Czytaj też: Pylon jest, ale gdzie jest... przystanek? "Śmieszno-straszna" sytuacja na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest przyjazny dla rowerzystów?
Gdzie jest przystanek SKM Szczecin Niemierzyn?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany