Czy szczecinianie polubili nowy BikeS? Podsumowanie pierwszego miesiąca roweru miejskiego

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Czy szczecinianie polubili nowy BikeS? Podsumowanie pierwszego miesiąca roweru miejskiego

Czy szczecinianie polubili nowy BikeS? Podsumowanie pierwszego miesiąca roweru miejskiego

2022-04-04 9:46

Minął miesiąc od uruchomienia zupełnie nowego systemu wypożyczalni miejskich rowerów w Szczecinie. Przyszła więc pora na pierwsze podsumowania. Czy nowy BikeS spodobał się mieszkańcom? Jak często szczecinianie korzystają z zielonych jednośladów?

Szczeciński Rower Miejski czwartej generacji wystartował 1 marca, po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią i wdrażaniem nowego systemu. Zmieniły się nie tylko same jednoślady, ale także zasady ich wypożyczania. Nie przypinamy ich już w stacjach, lecz pozostawiamy w tzw. strefach postoju. Wypożyczenie odbywa się za pomocą aplikacji.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego BikeS, rowery zostały wypożyczone 26 tysięcy razy (w 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia, było to 17 tys. wypożyczeń, rok wcześniej - 30 tys. wypożyczeń), czyli rzadziej niż w latach ubiegłych. W pierwszym tygodniu miał 500 wypożyczeń dziennie, w drugim 700, w trzecim 900, a w czwartym już 1100. Rowery pokonały około 74 tysiące kilometrów ze średnia prędkością 9,66 km/h. Średnia długość jednego przejazdu wyniosła 3 minuty. W nowym systemie konta założyły w marcu 5273 osoby.

Czytaj też: Nowe rondo na szczecińskim Międzyodrzu nabiera kształtów. Uwagę przykuwa jeden ważny szczegół [ZDJĘCIA, WIDEO]

Minuta jazdy nowym BikeS kosztuje 6 groszy. W nowy cenniku jest też oferta dla tych, którzy chcą korzystać z rowerów systematycznie. W ramach 30-dniowego abonamentu za 18 zł użytkownik ma 60 minut dziennie. Analogicznie działa abonament 90-dniowy za 45 zł. W marcu miesięczne abonamenty kupiły 444 osoby, kwartalne – 94.

Statystyki prezentują się na razie dość przeciętnie. Jednak o tym, czy nowy BikeS zyskał popularność wśród mieszkańców, przekonamy się najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjać jeździe na rowerze.

Czytaj też: Pylon jest, ale gdzie jest... przystanek? "Śmieszno-straszna" sytuacja na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy Szczecin jest przyjazny dla rowerzystów?
Gdzie jest przystanek SKM Szczecin Niemierzyn?