Rusza nowy BikeS! Szczecinianie mogą korzystać już z roweru miejskiego

i

Autor: Domin Rusza nowy BikeS! Szczecinianie mogą korzystać już z roweru miejskiego

Szczecinianie znów mogą już korzystać z roweru miejskiego. Jak działa nowy BikeS? Ile kosztuje?

Po półtorarocznej przerwie, mieszkańcy Szczecina znów mogą korzystać z systemu roweru miejskiego. Zmieniły się nie tylko same jednoślady, ale także zasady ich wypożyczania. Jak działa nowy BikeS i ile kosztuje wypożyczenie roweru? Wyjaśniamy.

System ruszył we wtorek, 1 marca, o godz. 6:00, jednak rozstawianie jednośladów w strefach postoju rozpoczęło się już w poniedziałek po południu. Ro rozwiezienia po całym mieście było aż 800 rowerów, które znalazły swoje miejsce w 100 strefach postoju. Nowe rowery mają 7 biegów, czyli więcej niż ich poprzednicy. Stare jednoślady miały ich jedynie 3.

- Nowy BikeS to 800 jednośladów wyposażonych w GPS i autonomiczne zamki - mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. - Będzie czynny cały rok, a nie od marca do listopada jak poprzednio. Dawne stacje dokujące zastąpiły zwykłe stojaki rowerowe z tablicami „Strefa Postoju". Ich liczba zwiększyła się z 87 do 100.

Strefy postoju

W poprzednim systemie stacje były wyposażone w zamki, do których trzeba było mocować rower. Nowe nie mają już takiego rozwiązania. Posiadają autonomiczny zamek na tylnym kole. Można zatem pozostawić go na stojaku w strefie postoju, lub poza nią - to jednak dodatkowo kosztuje. Pozostawienie roweru poza strefą postoju wiąże się z dodatkową opłatą 10 zł.

Zyskują jednak ci, którzy wypożyczą rower pozostawiony poza strefą postoju i odstawią go w jednej z nich. System dolicza wówczas 5 zł bonifikaty.

Strefa postoju to obszar o promieniu około 30 metrów od tablicy i stojaków, wyznaczony na zasadzie geolokalizacji. W praktyce oznacza to, że rower można oprzeć o stojak w strefie, ale można go także postawić w pobliżu na nóżce.

Czytaj też: Miejska? Kolejowa? Do kogo należy ta ulica w Szczecinie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rejestracja w nowym BikeS

Żeby korzystać z nowego BikeS trzeba się na nowo zarejestrować. Zmieniły się regulamin i cennik. Osoby, które wcześniej były zarejestrowane w systemie, muszą zrobić to na nowo i założyć nowe konto za pomocą aplikacji mobilnej Roovee. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play, App Store i App Gallery. Jest dostępna w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim.

Stare konto należy zlikwidować, by odzyskać wpłacone środki. Można to zrobić, wysyłając wniosek o usunięcie konta i zwrot środków na adres biuro@bikes-srm.pl. We wniosku należy umieścić dane:

 • identyfikator klienta (numer telefonu)
 • imię i nazwisko
 • adres zamieszkania
 • numer konta bankowego.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Ile kosztuje nowy BikeS?

Z BikeS można korzystać na zasadzie abonamentu lub wypożyczeń jednorazowych. Wszystko zależy od tego, czy korzystamy z roweru systematycznie, czy jedynie od czasu do czasu.

Minuta jazdy kosztuje 6 groszy. Oznacza to, że 5 godzin jazdy kosztuje 18 zł, czyli tyle, ile wynosi 30-dniowy abonament. W cenie abonamentu miesięcznego jest 60 minut dziennie. Jeszcze atrakcyjniejszy cenowo jest abonament kwartalny, gdzie za 45 zł operator oferuje pakiet 90 godzin.

BikeS - cennik

 • Opłata startowa - 20 zł
 • Minimalna kwota umożliwiająca wypożyczenie roweru - 10 zł
 • 1 minuta jazdy - 0,06 zł
 • 1 minuta postoju - 0,06 zł
 • Abonament miesięczny (60 minut dziennie) - 18 zł
 • Abonament kwartalny (60 minut dziennie) - 45 zł
 • Opłata za każdą minutę przekroczenia 60 minut w ramach abonamentu - 0,06 zł
 • Pozostawienie roweru poza wyznaczoną strefą zwrotu/postoju - 10 zł
 • Bonus za odstawienie pozostawionego poza strefą zwrotu/postoju roweru do strefy zwrotu/postoju - 5 zł
 • Zwrot roweru poza obszarem funkcjonowania Bike_S - 200 zł
 • Opłata za przekroczenie maksymalnego czasu wypożyczenia roweru (ponad 12 godzin) - 100 zł

Czytaj też: Szczecin: Otwierają Floating Arenę. Ale nie wszyscy będą zadowoleni

Sonda
Czy Szczecin jest przyjazny dla rowerzystów?
Do kogo należy ulica Kanał Parnicki w Szczecinie?