Zasłonięty pomnik Gryfa

i

Autor: Domin Zasłonięty pomnik Gryfa na al. Jana Pawła II

Zasłonili pomnik przed szczecińskim magistratem. Ma to związek z wojną [ZDJĘCIA]

Charakterystyczny pomnik Gryfa na al. Jana Pawła II w sąsiedztwie szczecińskiego magistratu zniknął we wtorek, 5 kwietnia, pod grubą warstwą białej tkaniny. Wydarzenie miało związek z rosyjską agresją na Ukrainę, gdzie pomniki są w podobny sposób zabezpieczane przed skutkami działań wojennych.

Na szczęście wydarzenie nie miało na celu zabezpieczenia pomnika przed atakiem agresora. Była to spontaniczna akcja artystów rzeźbiarzy - Moniki Szpener i Łukasza Surowca, mająca na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wojna na Ukrainie nie zaczęła się 24 lutego 2022 roku, lecz 8 lat wcześniej - w 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała Krym i Donbas. Zdaniem inicjatorów happeningu, w tym czasie międzynarodowa społeczność nie reagowała. Stało się to dopiero w ostatnich tygodniach, gdy konflikt zaczął realnie zagrażać Europie.

Czytaj też: Kwalifikacja wojskowa 2022 w Szczecinie. Kogo dotyczy? Gdzie się zgłaszać?

Lokalizacja wydarzenia nie była przypadkowa. Pomnik Gryfa znajduje się dosłownie obok urzędu miasta. Akcja ma na celu uzmysłowić politykom, że powinni reagować, a także przypominać mieszkańcom o koszmarze, który ma miejsce tuż za wschodnią granicą.

Artyści nie wykluczają, że podobnych akcji będzie więcej.

Czytaj też: Małe i wielkie gesty wsparcia. Szczecin solidarny z Ukrainą [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą
Nasi Partnerzy polecają