Szczecin solidarny z Ukrainą

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Szczecin solidarny z Ukrainą

Małe i wielkie gesty wsparcia. Szczecin solidarny z Ukrainą [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-03-01 12:39

Od prawie tygodnia docierają do nas dramatyczne doniesienia zza wschodniej granicy. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, do zaatakowanego kraju z całego świata płynie pomoc materialna wojskowa i humanitarna, liczne słowa wsparcia, a także gesty solidarności. Z ogarniętą wojennym koszmarem Ukrainą jednoczą się również mieszkańcy Szczecina, wspierając ich na różne sposoby, zarówno za pomocą czynów, jak i gestów.

Szczecinianie nie tylko licznie uczestniczyli w manifestacjach antywojennych, ale także organizowali pomoc dla Ukraińców - zarówno tych, którzy pozostali w swoim kraju i walczą z agresorem, jak i tych, którzy uciekli przed koszmarem wojny i licznie przybyli do Polski, by znaleźć bezpieczne schronienie. Instytucje, organizacje, prywatne firmy, jak i sami mieszkańcy organizują zbiórki darów i pieniędzy, organizują transport, oferują dach nad głową. W mediach społecznościowych można znaleźć niezliczone oferty wsparcia.

Czytaj też: Szczecin zrywa umowę z rosyjskim miastem. "Decyzja mogła być tylko jedna"

Gesty solidarności z Ukrainą w Szczecinie

Poza takimi formami pomocy, ważną rolę odgrywają również gesty solidarności, a tych w przestrzeni Szczecina nie brakuje. W barwach narodowych Ukrainy zaświeciła się Filharmonia, w wielu miejscach można zauważyć flagi narodowe tego kraju, m.in. na elewacji powstającego Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni.

Z ogarniętą wojną Ukrainą solidaryzują się również szczecińskie urzędy. Flagi pojawiły się na gmachu urzędu miasta przy pl. Armii Krajowej. Znajdziemy je również przed budynkiem urzędu wojewódzkiego na Wałach Chrobrego.

Czytaj też: Ambulans i środki medyczne jadą na Ukrainę. Tak pomaga Pomorze Zachodnie [ZDJĘCIA]

W akcji biorą również udział szczecińskie instytucje. Ukraińska flaga powiewa nad wejściem do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Możemy ją zobaczyć również na gmachu muzeum przy ul. Staromłyńskiej. Ukraińców wspierają również lokalni przedsiębiorcy. Niebiesko-żółta flaga powiewa na szczycie zabytkowej Baszty Panieńskiej, w której mieści się siedziba jednej z firm deweloperskich. Okolicznościową iluminację zyskał również Zamek Książąt Pomorskich. Na Wieży Dzwonów wyświetlane są flagi Polski i Ukrainy.

Wywieszone flagi to jednak nie jedyna forma okazania solidarności. Wyrazy wsparcia można również zobaczyć na ulicznych bilboardach reklamowych. W przestrzeni miasta można też spotkać elementy stworzone przez samych mieszkańców. Między innymi, na kładce nad ul. Wyszyńskiego zawisł niepozorny, ale bardzo wymowny banner na którym widnieje hasło "Ukraina. My z Wami".

Czytaj też: Wojna na Ukrainie. Konsul honorowy Rosji w Szczecinie zrezygnował ze stanowiska

Szczecin solidarny z Ukrainą. Więcej zdjęć w poniższej galerii:

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Wielkie i małe gesty. Szczecin solidarny z Ukrainą
Nasi Partnerzy polecają