Dzwonili do Ciebie z TAKIEGO numeru? To nie komórka! Nie odbieraj i nie oddzwaniaj! To może kosztować FORTUNĘ!

Oszustwa na egzotyczny telefon
Autor: SE.pl

Zjawisko oszustwa na tzw. "afrykański telefon" istnieje już od wielu lat i co jakiś czas przybiera na sile. W ostatnich dniach wielu abonentów skarży się na połączenia z nieznanych numetów, które do złudzenia przypominają należące do polskich sieci komórkowych. Warto być ostrożnym. Odebranie takiego połączenia lub oddzwonienie może bardzo drogo kosztować!

W ostatnim czasie wielu abonentów z różnych stron Polski, m.in. ze Szczecina, skarżą się, że są "atakowani" głuchymi telefonami. Numery przypominają do złudzenia numery należące do polskich sieci komórkowych (np. 686). Jest jednak mały szczegół, który nie wszyscy zauważają. Są to numery składające się z dziesięciu cyfr, które w rzeczywistości pochodzą z egzotycznych krajów (przypomnijmy, krajowe numery komówkowe mają 9 cyfr). Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega aby w żadnym wypadku nie odbierać ani tym bardziej nie oddzwaniać.

Powyższe numery są zarejestrowane zwykle w egzotycznych krajach. Numer kierunkowy 00686 lub +686 należy do Republiki Kiribati – niewielkiego państwa wyspiarskiego na Oceanie Spokojnym. Odebranie połączenia może kosztować nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Naciągacze stosują sposób z wydłużoną rozmową, długim czasem oczekiwania na połączenie - tak, by upłynęło jak najwięcej czasu, a co za tym idzie - wzrósł koszt rozmowy.

Podejrzany numer można sprawdzić na stronie www.uke.gov.pl oraz pod numerem telefonu 801 900 853 lub tel. 22 534 91 74 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

To już kolejna próba oszustwa na "egzotyczny telefon". W ostatnich miesiącach wielu abonentów otrzymywało połączenia z numeru rozpoczynającego się od +22 czy +500. Dzwoniącymi nie byli jednak abonenci stacjonarnych telefonów w Warszawie czy sieci Orange, a oszuści z Falklandów i innych miejsc rozsianych po całej kuli ziemskiej.

Ewakuacja przez strażaków mężczyzny ważącego 250 kg
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE